Psi a kočky Jany Dohnalové můžou do nemocnic a léčeben. Co tam dělají?
Pomáhají. Zooterapie je podpůrná léčebná metoda, v rámci které zvíře napomáhá ke zlepšení zdravotního stavu člověka. „Skvěle navazuje na klasickou léčbu,“ vysvětluje Jana Dohnalová, předsedkyně spolku Aura Canis.
Do studia Českého rozhlasu Olomouc ji doprovodila Anička, fenka bernského salašnického psa. Ve smečce má ještě tři peruánské naháče a dvě kočky.
Zooterapii se Jana Dohnalová věnuje téměř dvacet let. Se zvířaty navštěvuje např. Fakultní nemocnici v Olomouci, Psychiatrickou léčebnu ve Šternberku nebo Domov seniorů v Kokorách. Pracuje s postiženými dětmi nebo klienty po těžkých operacích. „Člověk by především měl mít rád lidi a rozumět jim,“ zdůrazňuje.
Návštěvy v zařízeních probíhají vždy za přítomnosti personálu, který klienty dobře zná a napoví terapeutům, jak s nimi mluvit a jak nejlépe navázat kontakt. „Důležitou roli ale vždycky hraje improvizace,“ usmívá se Jana Dohnalová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.