Rakovina je pro spoustu lidí stále velkým strašákem, říká předsedkyně spolku Amelie Šárka Slavíková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Šárka Slavíková
0:00
/
0:00

Spolek Amelie se věnuje onkologicky nemocným a jejich příbuzným. „Strach je samozřejmě spojený s diagnózou. Nejhorší reakce jsou v případě rakoviny slinivky, ale když mluvíme o rakovině prostaty nebo prsu, které se zachytí včas, tak je to mnohem lepší,“ vysvětluje Šárka Slavíková.

V Amelii je od roku 2012, předtím devět let pracovala ve Fakultní nemocnici v Motole. Vystudovala Vyšší odbornou školu sociálně právní v Praze a Univerzitu Palackého v Olomouci.

Loni získala Cenu ministra zdravotnictví za přínos v sociálně zdravotní oblasti pro zdravotně postižené. „Musím říct, že mě to zaskočilo, nominovaly mě kolegyně z ostatních pacientských organizací.“ Podle Šárky Slavíkové je důležité klást důraz na psychosociální problematiku a na život onkologicky nemocných. „Je potřeba o tom mluvit a něco v tomto směru dělat.“ O to se v Amelii, která má pobočky v Praze, Liberci, Olomouci a Rakovníku, snaží. Klienti dokáží pomoc ocenit. „Píší, poděkují za podporu a provázení. Máme velké množství pozitivní zpětné vazby,“ říká Šárka Slavíková.

autor: voj
Spustit audio