Redaktor, dramatik a básník Jan Sulovský

Dramaturg, rozhlasový redaktor, dramatik, publicista, v mládí lyrický básník Jan Sulovský se narodil v Olomouci (14. 2. 1955), které zůstal věrný celý život. Jen v době studií na DAMU v letech 1977 – 1982 vyměnil rodné město za Prahu.

Středoškolská studia absolvoval na gymnáziu v Olomouci-Hejčíně v roce 1974. Ještě během nich (v roce 1972) publikoval v básnickém almanachu Mladé fronty Zelené světlušky sbírku veršů Básně v dur. Jeho verše byly uváděny i v Československém rozhlase, v olomouckém Divadle hudby i na scéně pražské poetické vinárny Viola a vycházely v časopisech. Ještě během studií na DAMU nastoupil do funkce dramaturga činohry tehdejšího Státního divadla Oldřicha Stibora v Olomouci (1982 – 1991).

Poté prošel zkušeností práce v cestovní kanceláři a reklamní agentuře. V roce 1994 se opět vrátil ke kulturně a umělecky orientované profesi. Stal se redaktorem Českého rozhlasu Olomouc. Věnuje se převážně slovesné tvorbě, regionální vlastivědě a kulturní publicistice.

Během svého působení v rozhlase napsal Jan Sulovskýstovky scénářů a řadu dramatizací uvedených nejen ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc, ale rovněž na ČRo 3 – Vltava a ČRo 2 – Praha. V roce 2005 získal Cenu Českého rozhlasu za regionální slovesnou tvorbu a dvakrát čestné uznání v soutěži o Prix Non Pereant na téma "Média na pomoc památkám".

Napsal několik divadelních her, z nichž Hrdina dvou světadílů byl uveden v roce 1997 u příležitosti 200. výročí propuštění generála Lafayetta z olomouckého vězení a v následujících letech několikrát reprízován v autentickém místě generálova uvěznění v prostorách archivu Armády České republiky na náměstí Republiky v Olomouci, ale i v jiných městech (Uničov, Velké Losiny, Slatinice).

Aleš Spurný a Jan Sulovský

Jan Sulovský připravil pro ČRo 3 – stanici Vltava roku 1996 rozhlasovou dramatizaci románu Oldřicha Daňka Vražda v Olomouci. K tématu zavraždění Václava III. v prostorách kapitulního děkanství v Olomouci se Jan Sulovský vrátil v roce 2006 uvedením původní divadelní hry nazvané Václav III. – Historie jedné královraždy.

Inscenace měla premiéru právě v den 700. výročí zavraždění Václava III. 4. srpna 2006 na Václavském náměstí v Olomouci.

Následovaly inscenace Začalo to v Olomouci – K intronizaci Františka Josefa I. a Muzikant z Jánského vrchu – Karl Ditters z Dittersdorfu. Za tyto inscenace získal Jan Sulovský Cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin v oboru profesionálního divadelního umění za rok 2009.

Tím jeho dramatické snažení zdaleka neskončilo. Následovaly hry Kauza Karel Sabina, Mladík od Zlaté štiky (o krátkém působení Gustava Mahlera v Olomouci) a zatím poslední je z loňského roku hra Jiřík versus Matyáš o setkání Matyáše Korvína s Vladislavem II. V Olomouci. A letos chystá hru věnovanou pobytu malíře Josefa Mánesa na Hané.

autor: av
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...