Řezbářova galerie v Jiříkově připomíná, že Jeseníkům vládne mocný Děd Praděd

29. červen 2016
Česko – země neznámá

Jiříkov na Rýmařovsku je střediskovou, ale přesto nevelkou obcí na náhorních plošinách Nízkého Jeseníku. Právě tam sídlí od devadesátých let minulého století unikátní Pradědova galerie U Halouzků, kterou vytvořil řezbář Jiří Halouzka, držitel několika desítek řezbářských rekordů.

Počátek galerie sahá do dětství Jiřího Halouzky, kterého tehdy dědeček vedl k práci se dřevem. Po revoluci přesídlil z rodné Horky nad Moravou do Jiříkova, zapadlé vesnice v horách a začal budovat zdejší galerii. V té době se také setkal s papežem Janem Pavlem II. a na jeho popud začal tvořit největší betlém na světě. Dnes už má přes 250 figur včetně zvířat v životní velikosti.

Galerie se jmenuje Pradědova a jedním z prvních děl, které zde vzniklo, byla kopie zničeného obrazu z někdejší kamenné rozhledny na Pradědu. Obraz Pradědova říše zmizel v ruinách rozhledny, která v roce 1959 spadla, a tak se Jiří Halouzka rozhodl dílo obnovit.

Snad i díky tomu pak začala vznikat Pradědova říše na statku a v jeho okolí. Vévodí mu největší socha „vládce Jeseníků“ Děda Praděda u nás, která je 10,4 metru vysoká a váží 15 tun.

Peklo pro zlobivé děti

Pod ním najdete sochy různých pohádkových bytostí, včetně draků, které má Jiříkov ve svém znaku. Jeden z nich dokonce chrlí i oheň. Pro zlobivé děti je zde připraveno peklo, a pokud by se čerti chtěli rozutéct po kraji, ohlídají je andělé, kteří naštěstí umí i létat.

Tento kolotoč je primárně určen pro dospělé, zejména seniory

Většina soch je návštěvníkům k dispozici nejen k prohlídce, ale také k omaku, a na některé se dokonce může poutník posadit a vyzkoušet, jaké to je sedět třeba na velbloudu. Proto je galerie vhodná i pro nevidomé návštěvníky a většina areálu je řešena tak, že se dá projet na vozíku.

Kromě soch a řezeb zde můžete obdivovat i živé tvory. Patří k nim například stádo daňků, pávi či chov výrů. V areálu je i malé arboretum a nově nechybí ani ekologická jezírka, postavená šetrným způsobem a zadržující dešťovou vodu.

Galerie, jejíž majitel je držitelem mnoha českých i světových rekordů a mnoha ocenění z celého světa, je otevřena 365 dní v roce. Většina areálu je zastřešena, takže si jej návštěvníci mohou projít i v horším počasí. A pokud mají štěstí, mohou spatřit i Jiřího Halouzku přímo při práci, což je skutečně nezapomenutelný pohled.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.