Richard Pogoda a další hosté koncertně zavzpomínali na „ministra s šálou“ Pavla Dostála
Dřív prý Vítězný únor, pro nás den, kdy se před 80 lety narodil textař, režisér, divadelní scénárista a na přelomu milénia jeden z nejpopulárnějších politiků u nás.
Pavel Dostál v 60. letech v Olomouci založil nejprve po vzoru Semaforu soubor Skumafka a následně stál u zrodu legendárního DEX-klubu, který i přes krátké trvání právem získal kultovní statut.
Svou velkou aktivitu proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 k nám odnesl v době tzv. normalizace zákazem práce v kultuře, přesto spolu s Richardem Pogodou připravil několik muzikálů.
Po sametové revoluci vstoupil do politiky, jako člen ČSSD několikrát obhájil mandát poslance a stal se ministrem kultury. Na tomto postu setrval ve čtyřech vládách až do své smrti v roce 2005.
Jeho šály se staly pověstnými, stejně tak všudypřítomný potutelný úsměv. Na výjimečnou osobnost jsme ve středu 22. února zavzpomínali s Richardem Pogodou, Janem Kanyzou, Vlastou Hartlovou, Pavlem Hekelou a dalšími.
Koncert si zpětně můžete užít také prostřednictvním YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu nebo díky audiozáznamu zde na webu či v aplikaci mujRozhlas.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.