Roboti páteře zatím neoperují, hlásí neurochirurg Lumír Hrabálek

15. říjen 2020

Záda – páteř a zejména pak její bederní až křížový úsek je asi dobře známý bolavý fenomén řady posluchačů. Meziobratlové ploténky, zúžení (stenóza) páteřního kanálu, tedy degenerativní procesy dané věkem jsou asi nejčastějšími indikacemi k operacím páteře.

„Opotřebované ploténky a jejich tlak na nervové struktury může způsobovat dlouhodobou bolestivost. Tím více pak výhřez ploténky. Zřídka pak může jít až o akutní, urgentní problém, při němž má pacient vážné poruchy hybnosti či dokonce vyměšování,“ popisuje neurochirurg.

Nejen takové akutní stavy vedou k operaci. Při potížích s ploténkami, zúžení páteřního kanálu anebo nestabilitě obratlů a útlaku nervů s poněkud menším dopadem se doporučí konzervativní terapie – cvičení, analgetika a je dobré řádně posoudit objektivní nález díky dnes skvělému zobrazení nejen na rentgenu, ale i CT či magnetické rezonanci. Při vleklých či zhoršujících se potížích a nálezu na snímcích se pak i méně urgentní stavy operují.

„Máme dnes dobré zobrazovací metody, možnosti aktuálního zobrazování ještě i přímo na sále, zavádějí se endoskopické, minimálně invazivní metody v operativě. Přesto nebo právě proto,“ odpovídá na jeden z dotazů o robotizaci v medicíně prof. MUDr. Lumír Hrabálek „spočívá operace jako taková stále v rukou neurochirurga. Doslova.“ 

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.