SdCh: Poslední husička. Hra, v níž se ocitnete tajemstvím politické kuchyně blíže, než jste doufali

Poslední husička s podtitulem Dramatické gastropolitikum se nese v duchu ubuovské grotesky, více než satirou na aroganci a prospěchářství představitelů politické moci je ale nemilosrdným zrcadlem společenské lhostejnosti a manipulovatelnosti.

Její autor, tvořící pod pseudonymem SdCh, je spisovatel, dramatik, skladatel a textař Miloslav Vojtíšek, lídr kapely Ruce naší Dory, dřívější správce hřbitova a nynější správce fotbalového hřiště. Je držitelem dvou Cen Alfréda Radoka za nejlepší původní českou a slovenskou hru a ceny Muriel za komiks Varlén.

Poslední husičku napsal před pěti lety „jak na počest pětadvacátého výročí sametové revoluce, tak na počest šestašedesátého výročí Vítězného února“ a byla představena v rámci projektu Cena Ferdinanda Vaňka formou scénického čtení v Dejvickém divadle.

Od svého vzniku však hra nijak neztratila na aktuálnosti, naopak, mnohé situace a obrazy ve své bolestné i komické absurditě časem ještě posílily. Na jejich rozhlasové interpretaci má zásadní podíl herec Miroslav Hanuš v úloze Politického činitele, kterého obdařil sebevědomou přezíravostí, ironií i slastným požitkářstvím patřičně znervózňujícím doktora v podání Martina Fingera.

Účinkují: Martin Finger, Miroslav Hanuš, Anna Theimerová, Radovan Klučka a Jiří Maryško
Napsal: Miloslav Vojtíšek
Dramaturgie: Klára Novotná
Hudba: Jan Jirucha, Štěpán Janoušek
Režie: Vít Vencl

autor: Hok
Spustit audio