Senát okresního soudu projednával další žalobu bývalého ředitele krajského úřadu Libora Koláře. Bývalý ředitel požaduje náhradu ušlé mzdy

23. květen 2019

Olomoucký okresní soud začal ve středu projednávat další žalobu bývalého ředitele krajského úřadu Libora Koláře, kterou podal na svého někdejšího zaměstnavatele. Poté, co soud rozhodl, že Kolářovo odvolání z funkce je platné, výpověď ale nezákonná, bývalý ředitel požaduje náhradu ušlé mzdy. Částku vyčíslil na bezmála jeden a půl milionu korun. Právníci hejtmanství to odmítají.

Libor Kolář pracoval ve funkci šéfa Krajského úřadu bezmála 15 let. V roce 2013 ho odvolal tehdejší sociálnědemokratický hejtman Jiří Rozbořil, protože prý neplnil své povinnosti. Od té doby Kolář na svého bývalého zaměstnavatele podal několik žalob. Stěžejní pro něj ale bylo rozhodnutí okresního soudu z února 2017, který rozhodl, že jeho odvolání z funkce je platné, výpověď z pracovního poměru ale přitom byla nezákonná. V právě zahájeném jednání Kolář žádá náhradu ušlé mzdy za roky 2015 až 17. Konkrétně jde o jeden milion a 426 tisíc korun. 

„Mezi účastníky nedošlo po doručení neplatné výpovědi z pracovního poměru k uzavření o změně druhu práce. Žalovaný žádnou práci nepřiděloval ani mu nevyplatil žádnou náhradu platu," vysvětluje předsedkyně senátu Jaroslav Jechová.

Vedení Olomouckého kraje nechce žalobu nijak komentovat a sdílnější nebyl ani sám Libor Kolář. Senát vyzval obě strany k doplnění důkazů. Jednání odročil na polovinu července. Kolář nebyl jediným ze zaměstnanců, se kterým se olomoucký krajský úřad v minulosti vedl pracovně právní spor. Výpověď pro nadbytečnost se nelíbila ani bývalé tiskové mluvčí Kamile Navrátilové. Obdržela ji v listopadu 2017. Rok poté, co ve funkci hejtmana skončil její strýc Jiří Rozbořil z ČSSD.

„Pracovní poměr paní Kamily Navrátilové byl ukončen dohodou,“ okomentovala výsledek sporu současná mluvčí hejtmanství Eva Knajblová. Dnes už nezávislá starostka Choliny Kamila Navrátilová se nechce k celé záležitosti nijak vyjadřovat.

 

autor: kra
Spustit audio