Skupina historického šermu Adorea byla i ve filmech. Pořád se musíme zdokonalovat, říká Tureček
Procestovali už téměř celou republiku, mnohokrát byli v zahraničí, ale na konci 90. let měli první vystoupení před diváky na hradech Helfštýně a Sovinci, na což se nedá zapomenout. „Vždycky se tam rádi vracíme,“ říká Martin Tureček.
Na hradě Helfštýně pořádají Festival vojenské historie, kam zvou špičku šermířských a vojenskohistorických spolků a sdružení. Letos v květnu proběhne už 12. ročník.
Adorea se zaměřuje na několik historických období, největší důraz ale klade na 16. století. „Používaly se tam staré a už i nové zbraně,“ vysvětluje spoluzakladatel a vedoucí skupiny Martin Tureček, jejíž členové to umějí s noži, dýkami, holemi, tesáky, jednoručními a dlouhými meči, kopími, rapíry i šavlemi.
„Pořád se učíme, musíme se zdokonalovat, jinak bychom neudrželi krok se špičkou,“ zdůrazňuje Martin Tureček. Choreografie pečlivě zkoušejí v tělocvičnách, o kterých mluví jako o laboratorním prostředí, protože v terénu, kde fouká, jsou tam nerovnosti povrchu, stromy apod. musejí všechno upravovat.
Adorea spolupracuje s kamennými divadly, mnohokrát se účastnila natáčení filmů, pohádek a seriálů, získala řadu ocenění. A stále hledá nové členy, kteří by měli stejnou vášeň pro historii, romantiku a zbraně a taky trpělivost, houževnatost a výdrž.
Celé povídání s Martinem Turečkem ve Větrníku Českého rozhlasu Olomouc si poslechněte ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.