Slýchával jsem děsivá vyprávění členů „mordpart“, vzpomíná historik a autor Olomouckého Pitavalu Jiří Fiala
Bohemista a historik Jiří Fiala slaví 80 let. Široká veřejnost ho zná především jako autora Olomouckého Pitavalu.
V rozhovoru pro Český rozhlas Olomouc mimo jiné prozradil, kde vznikl jeho zájem o kriminální zločiny minulosti.
„Po studiu jsem nastoupil na střední školu Ministerstva vnitra v Pardubicích, kde se dělala obecná a obchodní kriminalistika. Studovali tam detektivové každým coulem a učili tam členové ‚mordpar‘ z celých Čech a ze Slovenska. Jejich vyprávění byla děsivá. Nejen to se promítá do pitavalů,“ zmiňuje.
Proč se nestal zahradníkem jako jeho dědeček a tatínek a dal se na akademickou dráhu? Nejen to si můžete poslechnout ve výše přiloženém audiu.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Kati a pohodní byli kvalifikovaní řemeslníci, říká profesor...
Olomoucký kat měl svůj pozemek i s rybníčkem na Litovelské ulici hned vedle šibenice. „Je to na Šibeníku, kousek vpravo za zastávkou tramvaje, zatím se tam neprovád...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.