Smlouvy jsou závazné, nelze je jednoduše změnit, ani tu dědickou
Dědická smlouva a závěť dávají podle JUDr. Leoše Vyhnánka možnost zůstaviteli projevit svou vůli, jak má být naloženo s jeho majetkem. „Nesepíše-li nic, nastupuje zákon.“
Závěť je jednostranný právní úkon, dědická smlouva dohodou mezi dvěma stranami, z nichž každá projevuje svou vůli. Závěť lze poměrně jednoduše změnit, naopak smlouva je vždycky závazná a musí být uzavřena ve formě veřejné listiny - notářského zápisu. „Pokud by se měla měnit anebo rušit, vyžaduje souhlas obou stran,“ zdůrazňuje olomoucký právník.
Známe tři formy závěti: holografickou - sepsanou vlastní rukou, datovanou a podepsanou, alografickou - sepsanou v jiné písemné formě za účasti dvou svědků, a tu ve formě notářského zápisu.
Jak upozornil JUDr. Vyhnánek v Dobré radě Českého rozhlasu Olomouc, dědickou smlouvu nelze pořídit o celé pozůstalosti. Čtvrtina, která musí zůstat volná, se následně rozděluje podle závěti nebo zákonné dědické posloupnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://olomouc.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://olomouc.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.