Srovnat chrup, ale i posílit sebevědomí a vytvořit nový kus kosti. I to dokáže ortodoncie

7. červen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ortodontista Milan Kamínek

Olomoucký ortodontista Milan Kamínek je tím, kdo u nás díky zkušenostem ze světa na konci 60. let zavedl používání fixních aparátků. Rovnátka „napevno“ si prošla svým vývojem, jejich funkce je ovšem nepřekonaná.

„Pokud vás třeba i před mnoha lety léčili aparátem snímacím, dost možná bychom dnes díky tomu fixnímu docílili lepších výsledků,“ uvažuje Kamínek.

No a pak je tu otázka disciplíny: Ortodoncie pomáhá mnoha dospělým pacientům s vadou, kterou mají od dětství, jen zkrátka jako děti nevydrželi nosit snímací rovnátka či nebyli dostatečně motivováni a podporováni okolím.  

„Někteří ovšem zase objektivně nepatrnou vadu vidí subjektivně coby defekt veliký.
A existuje dokonce část ortodontických pacientů, kteří jsou, třeba i po úspěšné léčbě, poněkud frustrováni. Tak moc totiž doufají, že úprava chrupu znamená, že se spraví i zbytek světa,“ čerpá profesor Kamínek z mnohaleté praxe.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...