Srovnat chrup, ale i posílit sebevědomí a vytvořit nový kus kosti. I to dokáže ortodoncie
Olomoucký ortodontista Milan Kamínek je tím, kdo u nás díky zkušenostem ze světa na konci 60. let zavedl používání fixních aparátků. Rovnátka „napevno“ si prošla svým vývojem, jejich funkce je ovšem nepřekonaná.
„Pokud vás třeba i před mnoha lety léčili aparátem snímacím, dost možná bychom dnes díky tomu fixnímu docílili lepších výsledků,“ uvažuje Kamínek.
No a pak je tu otázka disciplíny: Ortodoncie pomáhá mnoha dospělým pacientům s vadou, kterou mají od dětství, jen zkrátka jako děti nevydrželi nosit snímací rovnátka či nebyli dostatečně motivováni a podporováni okolím.
„Někteří ovšem zase objektivně nepatrnou vadu vidí subjektivně coby defekt veliký.
A existuje dokonce část ortodontických pacientů, kteří jsou, třeba i po úspěšné léčbě, poněkud frustrováni. Tak moc totiž doufají, že úprava chrupu znamená, že se spraví i zbytek světa,“ čerpá profesor Kamínek z mnohaleté praxe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.