Srovnat chrup, ale i posílit sebevědomí a vytvořit nový kus kosti. I to dokáže ortodoncie

7. červen 2018

Olomoucký ortodontista Milan Kamínek je tím, kdo u nás díky zkušenostem ze světa na konci 60. let zavedl používání fixních aparátků. Rovnátka „napevno“ si prošla svým vývojem, jejich funkce je ovšem nepřekonaná.

„Pokud vás třeba i před mnoha lety léčili aparátem snímacím, dost možná bychom dnes díky tomu fixnímu docílili lepších výsledků,“ uvažuje Kamínek.

No a pak je tu otázka disciplíny: Ortodoncie pomáhá mnoha dospělým pacientům s vadou, kterou mají od dětství, jen zkrátka jako děti nevydrželi nosit snímací rovnátka či nebyli dostatečně motivováni a podporováni okolím.  

„Někteří ovšem zase objektivně nepatrnou vadu vidí subjektivně coby defekt veliký.
A existuje dokonce část ortodontických pacientů, kteří jsou, třeba i po úspěšné léčbě, poněkud frustrováni. Tak moc totiž doufají, že úprava chrupu znamená, že se spraví i zbytek světa,“ čerpá profesor Kamínek z mnohaleté praxe.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.