Státní program „Živel 3“ má pomoct s obnovou bydlení po povodních. Jaké jsou podmínky dotace?
Program Živel 3 připravili pracovníci Ministerstva pro místní rozvoj ČR na pomoc obyvatelům, kterým loňské zářijové povodně zničily jejich nemovitosti. Kolik peněz na nové či opravu starého bydlení mohou získat? A za jakých podmínek? Zjišťovali jsme v dalším díle rubriky O čem se mluví.
Vlastníci nebo spoluvlastníci poškozených domů a bytů můžou příspěvky využít na rekonstrukci, koupi nebo stavbu nového bydlení. Získat můžou dotaci až tři miliony korun nebo zvýhodněný úvěr na 25 let k obnově bydlení. Jednou z podmínek je, že žadatelé nesmí být v exekuci. Stát na pomoc vyčlenil 3,5 miliardy korun.
O rubrice
Zpravodajsko-publicistická diskuse na téma, které hýbe regionem. O tom je každou středu odpoledne rubrika s názvem O čem se mluví. Moderátorka pořadu Zora Ježková společně s redaktorem/redaktorkou a hostem/hosty rozeberou aktuální téma, o kterém se mluví v Olomouckém kraji či v některé obci, městě nebo regionu.
Podle ministra pro místní rozvoj za STAN Petra Kulhánka by se mohlo jednat o několik tisíc domácností. V Olomouckém kraji se jedná hlavně o lidi z Jesenicka, ale taky Šumperska.
Co musí člověk udělat, aby dotaci získal?
Žadatel si zřídí bankovní identitu nebo identitu občana. Tedy v případě, pokud ji už nemá. Posléze zajistí odborný posudek, který stanoví výši škody. Do žádosti vloží fotografie a případně doklady, kolik už mu uhradila pojišťovna či jiné dary. Na zbývající sumu získá příspěvek, jehož výše se pohybuje mezi 20 až 70 %.
Čtěte také
Velkou výhodou je, že během čerpání dotace nemusí nijak stavební práce člověk dokládat. Až v momentě, kdy rekonstrukci domu dokončí, vyřídí si odborný posudek, že je nemovitost uvedena do stavu užívání. A tím úspěšně doložil, že dotaci vyčerpal.
Pracovníci Centra pro regionální rozvoj začali tento týden pořádat na severu Olomouckého kraje k programu Živel 3 informační schůzky. Co se na nich lidé všechno dozví? I na to hledala odpovědi reportérka Radka Těšíková.
V rubrice O čem se mluví hovořila také Helena Miškovičová, ředitelka Sekce 1 Centra pro regionální rozvoj ČR. Mimo jiné odpovídala i na tyto otázky:
Jak mohou peníze postiženým pomoci?
Na kolik peněz mohou domácnosti dosáhnout a do kdy mají možnost o pomoc požádat?
Jaké jsou podmínky (pojištění, bezdlužnost apod.)?
Poslechněte si další díl zpravodajsko-publicistické rubriky O čem se mluví.
Související
-
Jeseníky po povodních strádají i turisticky. Na která místa lze bezpečně vyrazit a co zimní sezóna?
Jak to aktuálně vypadá s cestovních ruchem na Jesenicku a Šumpersku po zářijových povodních? Velká voda poničila část regionu a turistických cílů, zbytek zůstal nedotčený.
-
Stát po povodních na severu Moravy vytipoval 1400 pozemků. Některé jsou ale pro stavbu nevyhovující
Obce z oblastí zasažených zářijovými povodněmi už mají od státu seznamy pozemků, které můžou lidé využít k nové výstavbě. Některé z nich ale nejsou pro výstavbu vhodné.
-
Povodeň jim vzala plány na dětský pokoj. Teď nastávající rodiče z České Vsi řeší střechu nad hlavou
Povodeň rozdělila Českou Ves a zničila většinu domů. Manželé Dudovi přišli o zrekonstruovaný domek. Místo příprav na narození dítěte teď zachraňují to, co z něj zbylo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.