Jeseníky po povodních strádají i turisticky. Na která místa lze bezpečně vyrazit a co zimní sezóna?

23. říjen 2024

Jak to aktuálně vypadá s cestovních ruchem na Jesenicku a Šumpersku po zářijových povodních? Velká voda poničila část regionu a turistických cílů, zbytek zůstal nedotčený. A právě na ta místa turisté mohou jezdit i dál.

Podle informací ze strany provozovatelů turistických cílů, stravovacích a ubytovacích zařízení ale došlo k tomu, že výletníci téměř úplně přestali jezdit.

Velký pokles návštěvníků zaznamenali provozovatelé lázní na Jesenicku, ale třeba taky Ruční papírna ve Velkých Losinách na Šumpersku. „Návštěvnost oproti minulému roku po záplavách klesla o více třicet procent. V říjnu se to trochu zlepšilo, ale určitě to není to, co minulý rok v tuto dobu,“ popisuje předseda představenstva papírny Pavel Šoch.

O rubrice

Zpravodajsko-publicistická diskuse na téma, které hýbe regionem. O tom je každou středu odpoledne rubrika s názvem O čem se mluví. Moderátorka pořadu Zora Ježková společně s redaktorem/redaktorkou a hostem/hosty rozeberou aktuální téma, o kterém se mluví v Olomouckém kraji či v některé obci, městě nebo regionu.

I mnozí ubytovatelé v Jeseníkách zaznamenali menší zájem o podzimní pobyty na horách. V září lidé pobyty na horách rušili nebo přesouvali na pozdější termíny. Souviselo to třeba i s tím, že některé lokality byly kvůli poničeným silnicím špatně přístupné. Vyprázdnily se ale i penziony a hotely, kde větší problémy nebyly. Například hotel na Červenohorském sedle.

„Na čtrnáct dní až tři týdny se turistický ruch úplně zastavil. Nyní vidíme, že se to začíná zlepšovat, zejména o víkendech, když je pěkně, se turisté do hor začali vracet. Ale v listopadu už to obecně nebývá tak hojné jako běžně,“ uvádí Martin Dubský, majitel hotelu na Červenohorském sedle.

Na čtrnáct dní až tři týdny se turistický ruch úplně zastavil. Nyní vidíme, že se to začíná zlepšovat.
Martin Dubský, majitel hotelu na Červenohorském sedle

Za celý loňský rok navštívilo Jeseníky přes půl milionu lidí a letos měly nejvyšší moravské hory podle údajů agentury CzechTourism až do povodní našlápnuto, že budou mít ještě lepší sezónu. Nyní naopak hrozí, že většina ubytovacích zařízení zůstane v lepším případě poloprázdná. 

Provozovatelé hotelů a penzionů nicméně doufají, že jakmile překlenou tu podzimní slabší mezisezonu, tak se lidé začnou do Jeseníků ve velkém zase vracet na tu zimní. Všechno ale bude samozřejmě záležet hlavně na počasí a na tom, kdy letos spustí provoz lyžařské areály.

Jsou ještě nějaká místa, kterým by se turisté v Jeseníkách měli po povodních vyhnout? Jak je to s dopravní dostupností v Jeseníkách? I na to odpovídala reportérka Jana Beránková.

V rubrice O čem se mluví hovořil také Tomáš Rak, ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky. Odpovídal mimo jiné na tyto otázky:

  • Kde se lidé dozví, kam mohou jet a kam naopak ne?

  • Co je teď největším problémem pro provozovatele na místech, která nebyla přímo postižená povodněmi?

  • Zkomplikují následky po povodních i zimní sezónu v Jeseníkách?

Poslechněte si další díl zpravodajsko-publicistické rubriky O čem se mluví.

Tomáš Rak, ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky

Ve středu 30. října se budeme bavit na téma stavby nové centrální budovy ve Fakultní nemocnici Olomouc. Poslouchejte od 15:20, záznam následně naleznete ZDE na webu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.