Sto let od rozpadu rakousko-uherské monarchie připomene Vědecká knihovna komiksem

Výtvarnice Zdenka Šmídová a historik Lubomír Novotný ukazují rozpracovaný komiks
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výtvarnice Zdenka Šmídová a historik Lubomír Novotný ukazují rozpracovaný komiks

Vědecká knihovna v Olomouci připomene výročí vzniku republiky z opačné strany, tedy jako sto let od rozpadu Rakouska-Uherska. Takzvaný historimiks s názvem Sbohem, monarchie provede čtenáře dějinnými milníky i drobnými příběhy 18. století napříč habsburskou říší.

„Myslím, že ten nápad je geniální, protože se člověk naučil a vůbec v historii propátral takové věci, které jsem předtím určitě nevěděla,“ pochvaluje si prostějovská výtvarnice Zdenka Šmídová spolupráci s olomouckými historiky z Vědecké knihovny.

Historik Lubomír Novotný upřesnil, že s netypickým formátem měli trochu problém. „My jsme od začátku tušili, že to nebude typický komiks, tak jsme přemýšleli, jak tento příběh nazvat. Dali jsme tomu pracovní název historimiks, v podstatě by se to mohlo nazývat i grafický román. Začali jsme rokem 1800, kdy se narodila fiktivní postava Řehoře Ignáce Hallirzka v Olomouci, která provází čtenáře celým tím dlouhým stoletím, jež nemá přesné ohraničení, až do roku 1918,“ uvedl.

Hlavní postava putuje s tvarůžky po celé říši. „Hallirzkovi jsme dali profesi obchodního příručího, který cestoval po celé monarchii, takže ten, kdo si bude ten historimiks procházet, se dostane do Temešváru, do Bukoviny, do Tyrolska. Setkává se s lidmi, kteří historicky skutečně žili, setkává se s událostmi, které historicky proběhly. Je to takový pokus podívat se na dějiny optikou ne úplně vážnou, ale současně ne zesměšňující,“ vysvětluje Novotný.

Od Lvova po Dalmácii

Zjednodušeně řečeno, začíná se Napoleonem a končí odchodem posledního rakouského císaře. Výtvarnice Zdenka Šmídová se nejvíc potýkala se zobrazením bitev. „Nemám ráda tu řezničinu, ty vraždy, ty boje, to byla tak krutá historie. Těžce se mi to kreslí, tak jsem vždycky unikala spíš do symbolů,“ říká.

Ukázka z historického komiksu Sbohem, monarchie

Doslova s chutí ale namalovala historii receptu kuře Marengo. „Napoleon, kuře Marengo. Je to úžasné, člověk vůbec netušil, že to vymyslel nějaký vojenský kuchař, který ze surovin, které byly zrovna poblíž, udělal slavnému vojevůdci nějaké jídlo, které je dodnes populární,“ komentuje Šmídová.

Podle Luboše Novotného by měl být tento historimiks připomínkou toho, jak byl tehdejší život pestrý. „Ti lidé tehdy si to ani tolik neuvědomovali, ale člověk, který dnes jede na dovolenou do Dalmácie nebo na Istrii nebo třeba do Jižních Tyrol, do Lvova, si uvědomí, že tehdy to byl vlastně jeden stát,“ dodává.

Vědecká knihovna připravuje na podzim kromě specifického komiksu Sbohem, monarchie i stejnojmennou výstavu a také obsáhlý katalog.

Spustit audio

Související