Středověké opevnění, barokní palác i exotické lovecké sbírky lákají na Úsov
Z úzké hradby středověkého opevnění se díváme do kraje. Vidíme nejen Zábřežskou vrchovinu, hrad Mírov, ale dohlédneme až k Hrubému Jeseníku.
Stavba s počátky v polovině 13. století ční nad krajinou poblíž Uničova a Mohelnice. Představujeme si, že v době založení se kolem nacházely hluboké hvozdy, ve kterých žili medvědi, jejich kůže už z dob lichtensteinských si můžeme prohlédnout ve zdejším Lovecko-lesnickém muzeu.
Hrad byl založen jako královský při kolonizaci území v u nás neobvyklé formě francouzského kastelu, dozvídáme se od kastelánky Evy Třískové. Na modelu, který ukazuje původní stavbu v expozici, vidíme sedm věží spojených vysokou hradbou.
„Francouzský kastel je typický mohutnou věží válcovitého tvaru, která je pro dobrou obranyschopnost předsunuta před samotnou hradbu, aby obránci mohli dobře ostřelovat patu hradby. Průměr našich věží je kolem osmi metrů a šířka zdi kolem dvou metrů. Dochovaly se nám dodnes věže Hladová, Vlašimka, Půlkruhová a Severní rohová,“ vysvětluje naše průvodkyně.
My pokračujeme po ochozu, který není běžným prohlídkám přístupný, z něhož je ještě chvíli vidět na stavby z různých dob, paláce i budovy hospodářské, které lemují nádvoří. Následně vstupujeme do zastřešené části, kde nás paní kastelánka upozorňuje na původní gotické zdivo a konstrukci krovů ve věžích.
Vstupujeme do věže nejvýraznější, opatřené hodinovým strojem, kde rušíme zdejší obyvatele – párek holubů. Poslechneme si odbíjení, které z útrob věže zní úplně jinak, než z nádvoří a vydáváme se do nejnovějšího z paláců.
Barokní palác s žirafami i dvaadvacaterákem
V letech 1692 až 1699 jej podle návrhu slavného architekta Domenica Martinelliho, jehož jméno je spojeno i s olomouckými barokními církevními stavbami, nechali přestavět Lichtensteinové. Ti byli také posledními šlechtickými majiteli zdejšího panství. V paláci nacházíme rozsáhlé lovecké sbírky, které tu zámečtí pánové zanechali.
„Veškeré vystavené předměty, které tu jsou, tedy sbírkové, historické, zoologické i entomologické, souhrnně sbírka úsovského zámku čítá asi sedm tisíc kusů. Lovecko-lesnické muzeum na Úsově vzniklo v roce 1898, když ho založil kníže Jan II. z Lichtensteina. V prvním patře můžeme vidět ucelenou kolekci trofejí Heinricha Lichtensteina. Pochází z výprav do Afriky, kde byli Lichtensteinové během padesáti let asi sedmkrát. Nejstarší exponáty jsou z roku 1876,“ říká naše průvodkyně.
Okolo trofejí z antilop, gazel, zeber, žiraf, kůže ze lvice pokračujeme kolem černé kuchyně do úvodní expozice, která je věnovaná obraně hradu, tady se ještě na chvíli vracíme do středověku. Prohlížíme si originály i repliky dobových zbraní. A vstupujeme na monumentální dvoukřídlé schodiště, jehož zdi jsou obloženy bezpočtem dalších trofejí, ať už se jedná o hlavu mohutného zubra, nebo paroží jelenů. Největší prý patří kanadskému jelenovi a ten evropský kus s nevětší ozdobou hlavy byl nerovný dvaadvacaterák.
Další patro je věnováno zrekonstruované expozici lesnictví a domácího hospodářství. Prohlížíme si tu nejen staré těžké lesnické náčiní k obhospodařování půdy, ve vitrínách jsou desítky loveckých pušek, stěny jsou pokryty dalšími trofejemi, třeba kůžemi medvědů z okolních lesů. Do další místnosti nás láká zvuk se zpěvem ptáků. Když vstoupíme, všímáme si projekce, která nás vtahuje do poklidného přírodního světa, a kukátky nahlížíme do soukromí vycpaných zvířat, jak upřesňuje paní Třísková, jsou to takzvané dermoplastické preparáty.
Kachna na vejcích a lesnická škola
Venku před zámkem potkáváme živou kachnu, která sedí na vajíčku. „Máme tu i andulky, kamerunské ovce, pávy, bažanty, prostě taková ta zvířata, která se dají jednoduše chovat,“ přibližuje další atrakce úsovského hradu a zámku kastelánka Eva Třísková.
Pro děti tu mají připraven i strašidelný labyrint a hernu v prostorách staré lesnické školy. Existenci této ojedinělé středoškolské instituce založené 1852 představují dobové exponáty i panely s texty a fotografiemi na zdech.
Související
-
Úsov nabízí víc než jen zámek s loveckými trofejemi. Dochovala se tu i židovská čtvrť se synagogou
Městečko Úsov láká na prohlídky středověkého opevnění hradu i na lovecké sbírky v barokním zámku. Vzácně se tu ale dochovala také židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.