Národní soutěž fotografie je opět v Olomouci. Proběhl 45. ročník
„Amatéry byly takové osobnosti, které dnes považujeme za ikony oboru,“ říká Štěpánka Bieleszová.
„Určitě Olomouc je a byla vždycky líhní vynikajících fotografů, ať už od té, řekla bych, velice rané fáze, kdy tady působil klub fotografů amatérů v prvních letech 20. století přes poválečnou dobu, kdy se tady začalo formovat, dá se říct, umělecké fotografické hnutí, které zastupovali členové skupiny DOFO, přes Miloslava Stibora, zakladatele fotografického a uměleckého školství a vynikajícího fotografa aktu, až do dnešních dnů, kdy třeba vlastně mezi nejznámější a dá se říci nejprodávanější současné české fotografy patří Michal Macků, který je z Olomouce,“ říká na úvod kurátorka sbírky fotografie Muzea umění Olomouc a docentka působící na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě Štěpánka Bieleszová.
„Tady v minulosti byla spousta ikonických postav, které se nějakým způsobem zapsaly hlavně do vývoje fotografie, i když to bylo za totality, byli to naštěstí lidi, kteří přemýšleli trošku jinak než totalitně. Oni to prostě dokázali i v těch mantinelech posouvat krásně a nenápadně dál, ať už šlo o koncept, nebo to byla surrealistická fotografie, nebo výtvarná fotografie Stiborova. Takže jsem hrozně rád, že se ta soutěž po letech vrací do Olomouce a že za ty tři roky, co můžu sledovat to dění jako člen poroty, tak mám možnost pozorovat vývoj té soutěže, která za tři roky dostává současný charakter a začíná respektovat i nové fotografické směry. A ten vývoj, pokud to zůstane v Olomouci a pokud se o to budu moct snažit s těmi lidmi, se kterými se snažím, že to půjde i dál. Takovým trošičku vzorem možná pro nás je ta bratislavská nebo ta slovenská fotografie, která nás, nechci říct předběhla, ale ten vývoj je u nich takový kontinuálnější a je velmi kvalitní,“ říká fotograf a porotce Petr Zatloukal.
Dokumentaristka Dana Kyndrová fotila v Africe, na Podkarpatské Rusi na Ukrajině i v Rusku. Účastníci měli příležitost se v rámci přednášky seznámit s prezentací fotografií autorky a porotkyně na velkém projekčním plátně. V době konání festivalu byl v Červeném kostele instalován cyklus Dany Kyndrové Žena mezi vdechnutím a vydechnutím. Následně jsme měli možnost si s autorkou popovídat i rozhlasového u mikrofonu.
Některé fotografie jsou dosud vystaveny ve foyer v Centralu Muzea umění, v čajovně Kratochvíle, v Uměleckém centru Univerzity Palackého, ve Vlastivědném muzeu v Olomouci a ve Ztracené ulici.
Galerii se soutěžními fotografiemi najdete také na stránkách NASFO.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.