Tank T34 byl spolu s nadšením účastníků největší zbraní v radíkovské bitvě o Olomouc

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bitva Radíkov
0:00
/
0:00

Bojovníci v uniformách i v civilu, velký tank i malý tančík, děla a kulomety v akci poutaly v hezkém slunečném dni pozornost návštěvníků radíkovské pevnůstky.

Fort č. II Radíkov byl postavený jako poslední předsunutý objekt Císařsko-královské olomoucké pevnosti v 70. letech 19. století. Nebyl ale využit a v následujícím desetiletí byla i pevnost oficiálně zrušena.

Letos se tu už posedmé konala simulovaná bitva z doby druhé světové války. Ta loňská, šestá, se odehrávala v týlové části pevnůstky a byla inspirována situacemi z osvobozování Olomouce. Motivem bylo dobývání skladu munice bráněného Němci. K vidění byl také boj o barikádu.

Asi největší atrakcí byl známý tank T34. „Váží 32 tun, má sešikmené pancíře, které dobře odrážejí, posádku tvoří pět lidí, dokáže jet 65 kilometrů v hodině, zvládne schod o výšce devadesát centimetrů, přejedu s ním přes zákop dva a půl metru, při přetěsnění je tank chopen jet i pod vodou,“ chválí si stroj jeho řidič Jarda Post.

V bitvě pomáhal i tančík Praga AH4 v barvách rumunské armády. „Přestože tančíky byly slepou uličkou výzbroje, tento představoval absolutní světovou špičku ve své kategorii,“ říká komentátor bitvy Pavel Vízner.