Tank T34 byl spolu s nadšením účastníků největší zbraní v radíkovské bitvě o Olomouc

6. květen 2018

Bojovníci v uniformách i v civilu, velký tank i malý tančík, děla a kulomety v akci poutaly v hezkém slunečném dni pozornost návštěvníků radíkovské pevnůstky.

Fort č. II Radíkov byl postavený jako poslední předsunutý objekt Císařsko-královské olomoucké pevnosti v 70. letech 19. století. Nebyl ale využit a v následujícím desetiletí byla i pevnost oficiálně zrušena.

Letos se tu už posedmé konala simulovaná bitva z doby druhé světové války. Ta loňská, šestá, se odehrávala v týlové části pevnůstky a byla inspirována situacemi z osvobozování Olomouce. Motivem bylo dobývání skladu munice bráněného Němci. K vidění byl také boj o barikádu.

Asi největší atrakcí byl známý tank T34. „Váží 32 tun, má sešikmené pancíře, které dobře odrážejí, posádku tvoří pět lidí, dokáže jet 65 kilometrů v hodině, zvládne schod o výšce devadesát centimetrů, přejedu s ním přes zákop dva a půl metru, při přetěsnění je tank chopen jet i pod vodou,“ chválí si stroj jeho řidič Jarda Post.

V bitvě pomáhal i tančík Praga AH4 v barvách rumunské armády. „Přestože tančíky byly slepou uličkou výzbroje, tento představoval absolutní světovou špičku ve své kategorii,“ říká komentátor bitvy Pavel Vízner.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.