Tereza Kvapil Pokorná má skleněné srdce

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tereza Kvapil Pokorná, držitelka ceny Skleněné srdce pro nejvýraznější osobnost nevládního sektoru za rok 2017

Správně bychom tedy měli napsat Skleněné srdce pro nejvýraznější osobnost nevládního sektoru 2017. „Je nádherné, mám ho schované doma,“ usmívá se.

Ocenění získala Tereza Kvapil Pokorná za dlouhodobou činnost v občanském sektoru, především za práci pro olomoucké Centrum Amelie, které poskytuje bezplatně služby pacientům s rakovinou a jejich blízkým.

„Ve chvíli, kdy onemocníte, spousta lidí neví, jak se k vám chovat. Bojí se mluvit o tak vážném tématu, jako je rakovina, o smrti. Může se paradoxně stát, že místo, aby vám byli nablízku, otočí se k vám zády,“ říká Tereza Kvapil Pokorná. Nemocní, kteří potřebují, aby s nimi někdo byl, aby je někdo podporoval, dodával jim sílu, se proto stávají osamělými.

„Centrum Amelie není uzavřená komunita pro nemocné. Děláme spoustu akcí, zaměřujeme se i na osvětovou činnost,“ dodává Tereza. Scházejí se každé pondělí odpoledne. A na březen připravují velký charitativní projekt Tulipánový měsíc.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.