Tipy na víkend v Olomouckém kraji

10. září 2021

Pokud strávíte víkend na Olomoucku a ještě nevíte, co podniknete, máme pro vás několik tipů. 

Jesenicko

Třídenními Slavnostmi lázeňské sezony v pátek ožil léčebný areál v Lipové-lázních. První den oslav je zaměřený na dřevosochání. V sobotu organizátoři chystají od 10 hodin dopoledne farmářské trhy, vystoupení karatistů, bubenickou show a koncerty cimbálové muziky nebo skupiny Argema. V neděli se návštěvníci můžou těšit například na odhalení vyřezaných soch a otevření vily Karla Schrotha. 

V okolí Zlatých Hor budou v sobotu burácet motory aut a motocyklů našich dědečků a babiček. Na sever Olomouckého kraje zamíří na orientační závod veteránů, který začne v jedenáct hodin dopoledne u Městského informačního centra ve Zlatých Horách. Ještě před tím, od 9 hodin, se bude u infocentra konat výstava autoveteránů. 

Mezinárodní folklórní a dudácký festival bude v sobotu hostit hřiště v javornické místní části Travná. Přehlídka začíná ve tři hodiny odpoledne a vystoupí na ní například Dudáci Tryhuci, fujaristi ze Zvolena, Cech slovenských gajdošů a kapela Bukóń z Jablunkova. 

Olomoucko

Horní náměstí v Olomouci v pátek v osm hodin večer ožije oslavami Dnů evropského dědictví. Pokud dorazíte, uslyšíte například premiéru vokálně symfonické skladby Mikoláše Troupa, která je zhudebněním textů vepsaných na Sloup Nejsvětější Trojice. Těšit se můžete taky na zvukové panorama všech olomouckých zvonů k uctění památky obětí pandemie a velké audiovizuální představení umělců Moravského divadla. Program slavností bude pokračovat i o víkendu. Návštěvníkům centra města nabídne například sérii koncertů, pohádková představení, žonglovací workshop. V neděli se můžete těšit na historické odpoledne o středověku, které bude na Václavském náměstí. Připravená bude ochutnávka středověké kuchyně, ukázky historických zbraní nebo starých řemesel, komentované prohlídky katedrály, zájemci si budou moct vystoupat na její jižní věž a v neposlední řadě večer můžou shlédnout inscenaci Jana Sulovského Václav III. – O historii jedné královraždy. 

Příznivcům turistiky a cyklovýletů je určený sobotní Javoříčské véšlap a véjezd. Trasy pro pěší měří 5 až 35 kilometrů, cyklisté můžou vyrazit na výlet dlouhý 20 až 80 kilometrů. Připravená bude i kočárková trasa. Start je od 7 do 10 hodin u bistra v Javoříčku. 

Komárfest. To je název sobotního festivalu, který bude od dvou hodin odpoledne hostit prostor za kulturním domem ve Střeni. Na akci vystoupí například děti z tamní mateřské a základní školy, hanácký řečník Petr Linduška nebo kapela Fleret. 

Prostějovsko

Nádvoří prostějovského zámku ode dneška až do neděle zaplnily bonsaje. Výstava je otevřená každý den od 9 do 17 hodin. Součástí je i poradna a ukázky tvarování těchto miniaturních stromů. https://www.prostejov.eu/dre-cs/32478-vystava-bonsaji.html

Centrum Prostějova bude o víkendu patřit tradičním Hanáckým slavnostem. Sobotní program na náměstí T. G. Masaryka odstartuje hodinu po poledni. A nabídne například vystoupení hanáckého mužského sboru Rovina a kapel Epydemye, Tres Soldanos a Poletíme? V neděli slavnosti zahájí o půl osmé ráno hodová mše v kostele Povýšení svatého Kříže. Následovat bude program opět na náměstí T. G. Masaryka. Těšit se můžete například na Bludověnku, průvod krojovaných souborů a koncerty skupin Nezmaři a Fleret se Zuzanou Šulákovou. 

O dvě století zpět v čase se vrátíte, pokud vyrazíte v sobotu na Zámek Čechy pod Kosířem na Empírový den. Těšit se můžete na šarmantní dámy, elegantní gentlemany, lekce anglického tance, piknik či dobové hry. Akce začíná v 10 hodin dopoledne. 

Přerovsko

V přerovské obchodní galerii je v pátek od 9 do 17 hodin Den s charitou. Součástí akce je měření tlaku, kvíz finanční gramotnosti, prodej rukodělných výrobků seniorů, zábavné hry pro děti nebo vystoupení pěvecké a taneční skupiny Triangl Band. 

Přerovské hradby obsadí v sobotu odpoledne hudebníci. Konkrétně kytaristé, kteří se přihlásili na akci Kytarový rekord. Návštěvníkům zahrají skladby Jimiho Hendrixe, Erica Claptona, Jaromíra Nohavici nebo kapel Beatles a Škwor. Začátek je ve 14 hodin. 

Pokud ještě nemáte program na neděli, vypravit se můžete na středověký hrad Helfštýn. Výjimečně, při příležitosti Dnů evropského dědictví, si ho budete moct prohlédnout zdarma. 

Šumpersko

V Dolních Studénkách v pátek 19 hodin startuje dvoudenní festival dechových orchestrů s názvem Hudba bez hranic. Na úvod přehlídky zahrají kapely Trocha klidu a Vlny a zpěvačka Ewa Farna. V sobotu akce pokračuje nejen v Dolních Studénkách, ale taky v Šumperku. Na programu je vystoupení Slášťanské kapely, dechového orchestru OSP Slupca, dechového orchestru základní umělecké školy Horní Počernice a dechového orchestru Malá Haná nebo mažoretek Severovýchod Zábřeh. 

Pokud patříte k příznivcům historie, neměli byste si nechat ujít sobotní den otevřených dveří v hrobce rodu Kleinů v Sobotíně. Budete mít jedinečnou možnost si prohlédnout kapli i podzemní prostory jindy uzavřeného mauzolea. Navštívit ho můžete od 10 do 16 hodin. 

Především pohyb a zábavu si užijete v sobotu na Sportovních hrách v parku u vily Doris v Šumperku. Vyzkoušet si budete moct lezeckou stěnu, rytířské šachy, lukostřelbu, kroket, spikeball, ale taky taneční lekce. Součástí akce, která se koná od 9 do 17 hodin, bude i basketbalová exhibice, in-line show a parkurové vystoupení. 

Spustit audio