Turistům začala sezona. V Jeseníkách na ně čeká zpřísněný hygienický režim

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dezinfikování hotelové restaurace v Jeseníkách

Díky dalšímu rozvolňování koronavirových nařízení startuje v Jeseníkách letní sezona. Doteď se většina turistů neměla kde ubytovat, a pokud pomineme zahrádky u restaurací, ani kde najíst. Na začátku týdne se ale situace změnila. A první návštěvníci na sebe nenechali dlouho čekat.

Jeden z nejmodernějších hotelů v Lipové Lázních, první turisty tu recepční Kristýna Štefančíková ubytovala už na začátku týdne. „Najíždí další hosté, takže do víkendu se nám zaplní skoro celý hotel,” říká recepční. O letních prázdninách už je kapacita hotelu takřka obsazená.

Restaurace hotelů v Jeseníkách zahájily provoz

Mezitím co recepční odpovídá po telefonu dalším zájemcům o ubytování, dvojice servírek Petra a Vlasta dezinfikují restauraci po snídani. „Zatím máme málo lidí, tak to jde. Až tu bude plno, tak to také zvládneme,“ říkají servírky.

IMG_4389.jpg

Mezi prvními turisty, kteří se do Jeseníků vypravili, jsou i partneři Petra Martinová a Petr Sagner z Prahy. Ubytovali se v Loučné nad Desnou. „Chtěli jsme po té vlně restrikcí někam vypadnout, tak tohle byla taková naše plánovaná volba. Jeseníky se na dovolenou přímo nabízely. Přijeli jsme na pět dní, všude jsou tu dezinfekce. Jsme jedni z prvních hostů, takže riziko nakažení je určitě malé,“ popisují hosté.

Dezinfikování hotelové restaurace Jeseníkách

Sezónu pomalu rozjíždí i pan Kamil z Malé Morávky, vlastní se ženou horskou chatu s několika apartmány. „Dezinfekce máme nakoupené, jsme nachystáni. Ty tři měsíce nám nikdo nevrátí,“ říká pan Kamil, kterému kvůli nucenému přerušení provozu přišla jeho rodina o desítky tisíc korun.

S přísnějšími hygienickými pravidly počítá i majitel chalupy v Lipové Lázních Tomáš Juřena. „Hygiena je samozřejmě na prvním místě, máme paní uklízečku, která to dělá precizně, sezónu máme obsazenou,“ říká pan Kamil.

To manželé Žídkovi, kteří v Malé Morávce postavili čerstvě pro turisty domeček s apartmány, s pronajímáním nespěchají. „Kdyby ta doba nebyla taková, možná bychom spěchali víc. Teď není důvod. Počkáme, až se budou lidé dezinfikovat sami. Letos pronajímat nebudeme. Až dezinfekční prostředky bude stát rozdávat, tak možná. My to kupovat nebudeme,“ popisují manželé.

 Pro některé živnostníky je ale pronájem ubytování jediný způsob obživy. A tak budou dělat maximum pro to, aby alespoň zčásti ztráty způsobené koronavirovou krizí dohnali.