Tyfloservis pomáhá lidem se zrakovými problémy už třicet let

9. srpen 2021

Služeb Tyfloservisu využívají lidé, kteří se narodí nevidomí, dále ti, kteří přišli o zrak během života a lidé slabozrací. „A také rodinní příslušníci, kteří se zajímají o to, jak pomoci, jak uspořádat byt a jaké sehnat pomůcky,“ doplňuje Veronika Haiclová, vedoucí olomouckého střediska.

Nevidomý Jaromír Tvrdoň se na Tyfloservis obrací řadu let. „Třeba při nástupu na střední školu jsem v Olomouci potřeboval pomoct s prostorovou orientací. Prošel jsem si s doprovodem veškeré trasy, abych trefil do klíčových míst,“ říká. Využil ale i kurzy vaření a sebeobsluhy.

Tyfloservis učí klienty se zrakovým handicapem žít co nejvíce samostatně. Poskytuje dvě oblasti služeb – rehabilitaci zraku, což je nácvik práce s optickými pomůckami, kdy člověk ještě využívá zbytky zraku. „A na to navazující služby z oblasti sociální rehabilitace, nácviky různých dovedností, jako např. ovládání mobilního telefonu, kontroly podpisu nebo rozlišování mincí a bankovek,“ říká Veronika Haiclová.

Jaromír Tvrdoň u sebe nosí tři důležité pomůcky. „Tou nejzásadnější je bílá hůl, pak mobil s hlasovým výstupem a vysílačka VPN, která má šest tlačítek. Díky ní se třeba na zastávce dozvím, kde jsem, kdy a kterým směrem z ní odjíždějí spoje,“ vysvětluje student Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...