U řeky Brtnice na Vysočině se potkává step s podmáčenou loukou
Na Vysočině mezi Brtnicí a Přímělkovem leží přírodní rezervace Údolí Brtnice. Pro botaniky je to doslova ráj. Na poměrně malé ploše se tu setkávají suchá skalnatá místa s vlhkými záplavovými loukami podél řeky. Vedle sebe tu tak rostou rostliny suchomilné s těmi doslova vodními.
Ideálním výchozím místem pro procházku Údolím Brtnice je město Brtnice. Odtud se vydáme po modré turistické značce podél toku řeky. „Na tom území je asi nejzajímavější a nejcennější to, že se tady střetává chladnomilná fauna a flóra Vysočiny. Hluboká stinná údolí, balvanité toky řek a teplomilná suchomilná vegetace, která sem proniká údolím Jihlavy po jižně exponovaných slunných stráních,“ říká Václav Křivan z Českého svazu ochránců přírody.
Údolí je dlouhé asi deset kilometrů, ale je velmi členité, takže jde o plochu stovek hektarů. „Vejde se sem skoro všechno, co tady v tom regionu může žít. Nacházíme tady spoustu ptačích druhů. Kdybych měl jmenovat ty nejzajímavější, tak na tu řeku jsou vázaní ledňáček říční a skorec vodní. Oba jsou tady běžně k vidění,“ říká Václav Křivan.
„Tam na břehu vidíte velikou kapradinu. To je místní rarita - pérovník pštrosí. Botanici se přou, jestli je to druh původní. Ať je to jakkoli, tady se rozšířila po celém toku,“ ukazuje Václav Křivan.
Ještě před dvěma lety byla větší část údolí zarostlá náletovými dřevinami. Teď se sem po zásahu ochránců přírody vrací tradiční způsob hospodaření. Trávu spásají ovce. „Budou tady běhat po těch skalách a spásat nejen trávu, ale i výmlatky dřevin. Není problém pro ně vyskákat po skále až na tu horní hranu,“ vysvětluje Václav Křivan.
Hned pod skalou je záplavová louka plná voňavých bylin a kolem řeky prales vodních rostlin. „Tady stojíme nad hlubokou tůní, v jejímž břehu hnízdí ledňáčci,“ ukazuje Václav Křivan na dutiny ve vodou podemletém břehu.
Na každém kroku je v Údolí Brtnice něco zajímavého. Ať už se koukáte na zem do trávy, do skalního svahu nebo nahoru na oblohu, kde občas přelétne nějaký ten vzácný motýl nebo pták.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stanjura do ‚předpokoje eurozóny‘ nechce, navzdory kladné analýze. Koaličním ministrům se to nelíbí
-
Zemřel Henry Kissinger. Americkému diplomatovi a držiteli Nobelovy ceny bylo 100 let
-
‚Nejdřív profesionální nosnice, poté na druhé straně barikády.‘ Dárkyni vajíček museli s početím pomoct lékaři
-
Nervózní budu, ale těším se, říká Krčmář před štafetovým závodem. Na švédskou zimu má návod