U staré cesty nad dnešní silnicí do Kroměříže nedávno našli stříbrný poklad z vikingského období

Vesnicí Popůvky prochází stará spojnice Kojetínska s Kroměříží, která má původ již v pravěku. Dnes z ní zůstala jen malá část polní cesty nad silnicí směrem na Kovalovice.

Právě zde se nad dálnicí našel velký depot stříbrných dirhamů za střední Asie, denárů ze západní Evropy a také stříbrné šperky. Poklad pochází z konce 10. století a zanechal ho tu kupec, který měl kontakty s Pobaltím, v takzvaném vikingském období.

V této souvislosti je zajímavá pověst o založení města Kojetína Sámovým synem Kojatou, který vládl v 7. století. Na místě dnešního Kojetína se svými bojovníky údajně porazil 20 tisíc Hunů. Pověst se sice s dobou původu pokladu rozchází o dvě století, může se ale vázat ke zmíněné obchodní cestě.

autoři: Aleš Spurný , Ján Kadlec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.