Úterní Noční linka: Pravda a láska zvítězí...

18. prosinec 2018

Mají i v dnešní době platnost výroky Václava Havla? Věříte, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí?

18.prosince 2011 zemřel Václav Havel. Někdejší československý a český prezident. Jako dramatik a spisovatel dovedl používat slova jako málokterý politik. Sílu slov pochopil v době totality, kdy byla jediným způsobem boje proti režimu. Proto také řada jeho výroků vstoupila do povědomí společnosti a znamenala zlom v uvažování milionů lidí. Často ale také popudila jeho protivníky a odpůrce.
Slova "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí" se stala symbolem sametové revoluce. V duchu jeho celoživotní filosofie bylo i jiné jeho heslo "Nejsme jako oni". A jistě pamatujete také další Havlovy výroky: "Naše země nevzkvétá", "Mafiánský kapitalismus", nebo "Blbá nálada".

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.