V českých porodnicích by to určitě mohlo být ještě lepší, říká uznávaná psycholožka

Už jste někdy slyšeli pojem bonding? V překladu znamená lepení nebo připoutání a jde o poporodní proces tvorby hlubokých emočních vazeb mezi matkou a dítětem. Označuje se také jako zlatá hodinka při porodu.

Jde o jedno z témat, kterým se věnuje ostravská psycholožka, psychoterapeutka a soudní znalkyně Michaela Mrowetz.

Dlouhodobě usiluje o změnu péče o dítě a matku jako společnou jednotku v předporodní, porodní a poporodní péči. Přednáší, píše články, poskytuje rozhovory televizím i rádiím. Snaží se o humanizaci českých porodnic.

„Výzkumy ukázaly, že zažívají-li žena a dítě při porodu psychickou podporu a jsou-li ponecháni po porodu nerušeně, rodička má tendenci zpětně lépe hodnotit průběh porodu,“ říká uznávaná psycholožka.

Michaela Mrowetz vystudovala psychologii v Olomouci na filozofické fakultě. Hledala tenkrát odpovědi na otázky, proč lidé reagují, jak reagují, jak kdo reaguje v určité situaci.

Proč je pro někoho ta situace únosná a pro jiného už neúnosná? Zajímaly ji otázky vývoje a spojení s přírodou. Zhruba v polovině studia se rozhodla pro tzv. klinickou psychologii.

Vypracovala metodiku k podpoře raného kontaktu pro pracovní skupiny při Ministerstvu zdravotnictví České republiky, spolupracovala na řadě dokumentů o porodnictví, podílela se také na vydání knihy Bonding – porodní radost.

autor: voj
Spustit audio