V Opatovicích před samoobsluhou stojí u kašny víla, v čase vánočním byla převlečená za anděla

V kraji Záhoří, jižně od Hranic, v údolí Opatovického potoka a na okolních svazích leží obec, ve které najdeme výjimečné památky. Dominantou návsi je kaple, která byla zasvěcena svatému Mořici, protože v jeho den postihl obec jeden z velkých požárů. Po dobu výstavby školy, která se také stala obětí ohně, probíhala výuka právě v této kapli.

Pohled na Opatovice

Na návsi stojí tvarem výjimečný pomník obětem války vybudovaný v roce 1932 podle návrhu zdejšího rodáka akademického sochaře Aloise Číhala. Sousoší připomíná kalvárii – ukončení křížové cesty; po stranách ukřižovaného Krista jsou dvě sochy vojáků a dvě sochy žen.

Druhá velmi neobvyklá památka je v parčíku u samoobsluhy. Vznikla na konci šedesátých let na památku dokončení skupinového vodovodu Záhoří. Vidíme dívku stojící na okraji jezírka kašny. O vánocích byla zídka ozdobena chvojím a barevnými koulemi a socha svatozáří a andělskými křídly.

Reliéf nad portálem Lidového domu

Kruhový reliéf připomínající velkou plaketu se svatým Václavem a nápisem nedej zhynouti nám ni budoucím je umístěn ve štítu Lidového domu z roku 1926, který slouží jako víceúčelový kulturní dům.

V obci stojí tři sochy, čtyři kamenné a dva dřevěné kříže a tři unifikované sloupky božích muk s kaplicemi. Od kříže na konci obnovované švestkové aleje, která vede místem, kde se kdysi rozkládala dnes již zaniklá středověká osada, je pěkný rozhled na Hostýnské vrchy i Beskydy.

autoři: Aleš Spurný , Ján Kadlec
Spustit audio