V showbyznysu je podstatné charisma. Pokud ho člověk nemá, divák to vždy vycítí, říká František Janeček
František Janeček je zdatným producentem. V 80. letech založil skupinu Kroky a objevil Michala Davida. Spolupracoval s Karlem Gottem a Ivetou Bartošovou a ve svém divadle GoJa uvádí nejslavnější světové muzikály.
O Františku Janečkovi se často říká, že má čich na nové talenty. „Nevím, jestli mám šestý smysl, ale jedna věc je objevit talent a druhá věc je umožnit mu, aby mohl talent rozvinout. Je spousta talentovaných lidí, kteří nedostanou žádnou příležitost a skončí v zapomnění.“
Nový talent musí mít tah na branku
„U nových talentů je důležité jejich vlastní nasazení. Jsou tací, kteří mají tah na bránu, jsou urputní, hodně usilují a posunují se z bodu A do bodu B. Pak jsou ti, kteří mají představu, že to přijde samo od sebe. Polonegativní zkušenost získávají v nejrůznějších talentových soutěžích, kde se jim dostane nevídaného servisu, ale po skončení se jich jen velmi málo uplatní na samostatném trhu.“
Ze slov známého producenta je patrné, že příliš velkým fanouškem talentových soutěží není. „Je rozdíl mezi tím, když soutěže probíhají v zemích, kde je showbyznys rozvinutější, a v zemích, jako je ta naše, kde je na počet obyvatel poměrně velký počet talentů a prostor, který můžou dostat, není zas až tak velký.“
„Domnívám se, že také ubývá příležitostí. Nejsou žádné hudební programy v televizi, zanikly produkty typu cédéček. Všechno se přesouvá na internet, kde může talentovaný člověk získat nějaké promo. Sociální sítě vítězí nad vším.“
Záruka úspěchu
Podle jeho zkušeností talent není zárukou úspěchu. „Velmi podstatná část v tomto oboru je charisma. Jsou lidé, kteří jsou talentovaní, ale kupodivu pak předstoupí před diváka a vůbec to nefunguje. Charismatu se nedá pomoct, to je nadílka od pánaboha. Pokud tam charisma není, je to velmi komplikované, protože divák to vycítí.“
„Znám lidi, kteří jen vstoupí na jeviště a hned se změní atmosféra. To je třeba případ Michala Davida nebo Ivety Bartošové. Ona měla skutečně velké charisma, říkám tomu dívčí pel. Na jeviště přišla nevinná kráska, která si podmanila publikum v několika málo vteřinách a nadšení diváků už jen narůstalo,“ dodává v pořadu Alex a host.
Zklamal ho někdy nějaký talent, který objevil? Kolik času zabere příprava muzikálu? Jaké pro něj bylo období po revoluci? Jak bude slavit své 80. narozeniny? Poslechněte si v záznamu pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka