V sílu přírody pevně věřím
Celý život učí mladé pěstitele, šlechtitele a rostlinolékaře v Brně, sama ale pochází z Hané. Odbornice přes bylinky a tradiční české plodiny Blanka Kocourková.
Odmalička žila v rodině, která bylinky běžně využívala. Počátky svého profesionálního propojení s rostlinami léčivými, aromatickými a kořeninovými a přírodou vůbec spatřuje Blanka Kocourková jednak v dětství díky své mamince a dětství na hanáckém "gruntu", zároveň pak rozhodl inspirativní pobyt a první odborné zkušenosti z pobytu ve slovenských Tatrách. A zdá se, že vztah k rostlinám dokázala předat i v rodině: také dcera Helena dnes na agronomické fakultě v Brně působí.
Blanka Kocourková je upřímnou zastánkyní tradičně českých bylin a koření. O zdánlivě obyčejném kmínu dokáže povídat doslova hodiny. Zároveň neúnavně zastává zásadu českého pojmenování bylin v případech, kdy se nám do slovníku vkrádají "módní" označení ze světa - proč říkat oregano, když už jsme tu dávno měli náš, všeříkající název dobromysl?
Uslyšíme také o důležitosti biodiverzity, tedy pestrosti druhového zastoupení rostlin v přírodě. Anebo o přístupu zvaném trvale udržitelný sběr - zdravém selském rozumu při sbírání bylin: "Netrhej víc, než musíš a jiné části, než potřebuješ; mysli na zítřek," říká dále inženýrka Kocourková, pedagožka a zároveň předsedkyně odborného sdružení Pelero cz.
Jedině pokud se začneme opravdu soudně chovat k přírodě, můžeme věřit, že nám to v dobrém vrátí. Jedině pokud se vážně a včas zamyslíme nad možnými riziky budoucnosti, ať už v podobě nedostatku vody nebo třeba případné neúčinnosti léčby nemocí antibiotiky; jedině pokud budeme s přírodou "za dobře", pak nám to také v dobrém vrátí. I to jsou témata, o kterých uslyšíte.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.