V železničním skanzenu u Zábřeha stojí nově historický nákladní vagón. Opravili ho místní studenti

10. červenec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vagón v železničním skanzenu v Lupěném kdysi sloužil k převozu pošty

Železniční skanzen v zábřežské místní části Lupěné má nový exponát. K lokomotivě z 50. let přibyl nákladní vagón. Vyřazený chátrající vůz z Českých Budějovic opravili studenti zábřežské automobilní školy. Návštěvníci mohou nahlédnout i dovnitř.

Jeřábníci právě nakládají vagón a budou ho umisťovat na slepou kolej. Na vše dohlíží správce železničního skanzenu Miroslav Karafiát. „Dvířka budou vepředu a zadek bude za tou lokomotivou. Používal se na nákladní poštu a je těch vozů ještě několik desítek,“ komentuje.

Na renovaci vozu pracovali studenti místní automobilní školy. „Museli jsme oškrábat původní nátěr, pak nanést nový. Těším se dál,“ říká jeden ze studentů Pavel Krumníkl.

Na jejich práci dohlížel ředitel zábřežské automobilní školy Vítězslav Martikán. „Myslím si, že toto je ta správná cesta pro ty žáky, kteří se rádi vrátí do města, podívají se na svoji práci v tomto skanzenu,“ uvedl ředitel.

Celé akci přihlíží i místostarosta Zábřeha Karel Crhonek z ČSSD. „Před dvěma lety jsme po republice začali pátrat po vozu. Tam vždycky seděla posádka. Měli tam takovou kancelář, kde třídili dopisy,“ popisuje.

S místostarostou jsme nahlédli také dovnitř vagónu. Všechno je tu původní, je tady lavička a kamna. „Jsou to kompletní kamna, akorát byl demontovaný komín, abychom podjeli pod dráty v Lupěném,“ vysvětluje Crhonek. „Vedle je prostor, kde se přepravovaly spěšniny a různý materiál, kola a podobně,“ komentuje. Prošli jsme dozadu do nákladního prostoru, který tvoří jen stlučená prkna.

„Na stěně by měla být kopie původní mapy zábřežského nádraží z roku 1843, kdy byla postavena železnice Praha – Olomouc,“ dodává místostarosta s tím, že uvnitř vagónu by také měly být k prohlédnutí některé exponáty spojené s historií železnice, například nádražní uniforma, čepice nebo trumpety.

autor: sol
Spustit audio