Václav Upír Krejčí: Miluju situační humor, jen ten dotyčný se většinou nezasměje

20. duben 2022

Vystupuje s besedami i scénkami pro dospělé, má několik pořadů pro děti, a to i výchovné. Téměř 11 let společně se Světlanou Nálepkovou a Michalem Nesvadbou vystupoval v uskupení Mimtrio.

Václav Upír Krejčí je všestranný umělec, před časem dokonce napsal muzikálové představení Krasavci na chmelu a pustil se i do seriálu, kterému dal příhodný název Blázinec. „Je natočených 10 dvacetiminutových crazy scének. Točilo se v sanatoriu, který jsme dostali do vínku zadarmo a můžeme si tam točit, co chcem. Takže je to tam obráceně – doktoři jsou blázni a pacienti normální. Ale mám pocit, že všichni teď žijeme v blázinci a lidi si ho dělají ještě větší.“

Část natáčeli i doma a seriál je k vidění na internetu. „Miluju humor a nejraději mám ten situační. Vtip se většinou povede, ale jak pro koho. Všichni se smějou, jen ten jeden ne,“ směje se Upír.

Pořádá výchovná představení pro děti, jedno z nich se týká dopravy. „Jmenuje se Dopravní legrácky, mám tam loutku a s dětmi ji učíme, jak se v dopravě chovat. A děti mi napovídají – třeba jak se chovat v autě, že mají být připásané nebo že je dobré dát si přestávku,“ líčí herec.

Mimtrio předběhlo dobu

V roce 1979 vyhrál Mezinárodní festival pantomimy, a poté se stal členem populárního souboru Mimtrio. „Občas si lidé myslí, že jsem ho založil, ale já jen inicioval ten název. Oni vystupovali už před tím,“ upřesňuje.

S Mimtriem vystupoval 11 let. Vystoupení byla založená na pantomimě, ale byla obohacená mluveným slovem, zpěvem a různými rekvizitami. Objevila se i chůze na chůdách. „Michal Nesvadba byl inovativní a hledal inspiraci ve světě. Občas měl možnost jet na nějaký festivaly. Snažil se přijít s něčím, co tady nebylo a asi jsme opravdu tehdy předběhli dobu.“

Kafe s Mr. Beanem

Hráli téměř po celém světě, na měsíc a půl se zastavili také ve skotském Edinburghu, kde se potkávali s představitelem Mr. Beana, Rowanem Atkinsonem. „Nad naším divadlem hrál ve stejnou dobu. Akorát my měli místa pro 250 diváků, on hrál pro 2500. A všechno bylo vyprodané. Měli jsme společnou místnost, kde se dalo udělat kafe nebo něco pojíst. Já měl tenkrát starou červenou škodovku a on nechápal, když jsem měl za sebou už 900 show, že mám pořád tak starý auto. On natočil tři show a jezdí v Rolls-Royce.“

Dalších 11 let strávil při spolupráci s Ivanem Mládkem, který připravoval pořad Čundrcountryshow. „Ivan trval na hodně zkouškách. Teprve v jistotě můžete něco stvořit, ty vyzkoušený věci jsou nejlepší. Ivan vymejšlel geniální věci a respektoval, ctil a uznával nápady druhých.“

Alex Mynářová a Václav Upír Krejčí

Jaký měli střet s Ivanem Mládkem? Jak došlo k setkání s Eltonem Johnem? A jdou jeho dcery v uměleckých stopách? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.