Vánoce se na Prostějovsku slavily podobně na Hané i na kopcích. Dnes tradice obnovují města

20. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Adventní věnec je jedinou ozdobou kostela v době adventu
0:00
/
0:00

Prostějovsko je kraj dvou tváří. Rovinatá Haná se zde zvedá do kopců Drahanské vrchoviny. Kupodivu však mnohé zvyky, včetně těch vánoční jsou podobné. Snad jen v hornaté části kraje přetrvaly déle než na rovinách.

I jinak bohatě vyzdobené kostely mají před Vánoci chudší interiér v očekávání zrození spasitele

 Stejně jako v dalších krajích Moravy je i na Prostějovsku slavení vánoc co se tradic týče spojením křesťanských a předkřesťanských lidových tradic. Křesťanské tradice se točí zejména kolem svatostánků. Tradiční roráty v době adventu, střídmá výzdoba korunovaná adventním věnce a fialová barva v očekávání spasitele.

To pak v době Vánoc přejde ve slavnost narození Ježíše Krista, věnec vystřídá vánoční strom, a také nezbytné jesličky. Právě betlém býval odpradávna symbolem Vánoc, nejprve v chrámu, později i v domácnostech. Zajímavé je, že v dávnějších dobách byly jesličky nejprve pouze s pastýři a svatou rodinou. Tři králové se do nich přidávali teprve 6. ledna a také se měnila postava Ježíška z nemluvněte v malého chlapce. Křesťanské Vánoce trvají od večera Štědrého dne do Tří Králů a následně až do Hromnic.

Valašský betlém na výstavě v prostějovském muzeu

Naopak lidové tradice spojují i na Prostějovsku Vánoce už s adventem. Projevuje se to v různých zvycích a také v koledování. To mělo zajistit dostatek potravy i méně majetnějším obyvatelům kraje. Koledovalo se na sv. Ambrože, na sv. Lucii, na sv. Štěpána i na svátek Tří králů. Dárky nosil i sv. Mikuláš, kterého dříve kromě čerta a anděla na Prostějovsku provázely i další maškary, například smrtka. Tradiční bylo i řezání barborek, tedy třešňových větviček na sv. Barboru, věštění na Štědrý den i na Nový rok a další zvyky. Součástí adventu byl i půst.

Sv. Barbora v pivínském kostele

Bohužel i dnes část tradic z domácností mizí. Na druhou stranu se některé i vracejí. Kupodivu, jak byly dříve vánoční zvyky spíše součástí života venkovského obyvatelstva, dnes se mnohé obyčeje obnovují spíše ve městech. Zdá se tedy, že tradice Vánoc z Prostějovska přece jen hned tak nezmizí.

Více se dozvíte v pravidelné cyklu Přímo z místa.

autor: kbz
Spustit audio