Varhaník Adam Viktora: Žádné varhany nehrají stejně, taková dvojice neexistuje
„Varhany jsou nenahraditelným svědkem minulých časů a jejich zvuk se k nám nese napříč staletími,“ říká varhaník a dirigent Adam Viktora. Je také velký propagátor barokního skladatele Jana Dismase Zelenky.
„Varhany vznikly už ve starověku, byly využívány zejména v cirku a v divadle a při různých slavnostech světských. Do chrámu se dostaly pravděpodobně při určitých pokusech v Paříži, v Notre-Dame, asi před 1000 lety. Tam se s tím začalo a velice se to ujalo,“ vysvětluje přesun varhan do kostelů Adam Viktora.
Ač laikům můžou varhany a klavír připadat jako podobné klávesové nástroje, varhaník se jen usmívá. „Porovnání s klavírem? To je úplně jiné. Na varhany se hraje i nohama. Nohy obsluhují velkou klaviaturu, kde je třeba 24 tónů. Hrajete špičkami, patami. Sesynchronizovat ten pohyb není tak složité. Je to jako naučit se řídit auto.“
Žádné varhany nehrají stejně
Naprosto nezbytná záležitost je znát nástroj technicky. „Rozdíly mezi klavíry jsou zanedbatelné, ale rozdíly u varhan jsou obrovské. Můžou být velké, malé, barokní nebo romantické. Ohromné rozdíly jsou v konstrukci i ve způsobu, jak se na ně hraje. Je to najednou jiný nástroj. Pokud se žák učí jen na jeden typ varhan, tak je pak úplně vyřízený, když ho posadí k jiným.“
„Žádné varhany nehrají stejně. Taková dvojice neexistuje. Je to i kvůli akustice, velikosti kostela, jednotlivým píšťalám. Naintonovat ty píšťaly, aby odpovídaly danému místu, je neuchopitelná záležitost. Někde můžou být nahlas, jinde naopak musí být potichu. Takže můžou tam být podobnosti, ale opravdu stejně nehrají. Není to možné.“
V počtu varhan jsme světová jednička
Česko patří k zemím s největším počtem varhan v přepočtu na obyvatele. „To vzniklo tak, že jsme byli katolická země a síť kostelů se zahustila, protože podle nařízení panovníka žádný obyvatel království to nesměl mít do nejbližšího kostela déle než hodinu pěší chůze. A v kostele vždycky byly varhany. Čili ta síť je neskutečně hustá.“
Čtěte také
Podle něj žádné další nové varhany nepotřebujeme, spíš bychom měli zachránit a udržovat ty historické. „Právě některé nejsou vůbec funkční, jsou zdevastované vandalismem, zejména v 90. letech se to stávalo. Ale většina z nich jsou opravitelné.“
Adam Viktora je obdivovatel barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Na jeho počest založil festival, který probíhá v Praze a Drážďanech. „Jeho pohled na barokní hudbu je úplně nový, není to jen Bach a Händel. Zelenkovo dílo je velké, je to neuvěřitelně geniální hudba a nám je zatím odkrytá jen část. Publikum taky reaguje neuvěřitelně a nechápe, jak to, že něco takového ještě nebylo objeveno,“ vzdává hold Zelenkovi.
Jak se naintonovávají varhany? Jeho partnerkou je uznávaná sopranistka Gabriela Eibenová. Společně mají tři děti. Jak funguje jejich soužití? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.