Vaše Spectabilis? - Spíš Peter!

10. listopad 2014
transoceánská plavba na Oosterschelde

Můžete ho titulovat pane děkane, pane inženýre, pane docente, zakrátko už ovšem pane vysokoškolský profesore. Peter Tavel si ale především zaslouží titul Pozoruhodná osobnost a pohodový společník.

Letos na jaře byl zvolen akademiky, následně pak podstoupil proces schvalování patřičnými institucemi včetně Vatikánu. Od 14. září 2014 oficiálně stanul v čele Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci; a týden před tím oslavil osmačtyřicáté narozeniny.

Původem Slovák z Trebišova, řadu let ale působící i v dominikánském klášteře v rakouském Retzu.

V životě šel ovšem cestami rozličnými: Místo původně zamýšlené dráhy inženýra stavaře si našel cestu mezi bratry dominikány a posléze zase do odborných sfér věd humanitních, k psychologii a teologii.

Nejen v rámci letošního 25. výročí Listopadu 89 je ovšem možno otevřít třeba i kapitolu Vzpomínky na rok 1989 očima tehdejšího vojáka prezenční služby u tankistů v Pošumaví...

Současný děkan olomoucké teologie ale má co říci i k tématům jako je hospicová péče, psychologické problémy seniorů, na vlastní kůži dokonce studoval také pocity lidí hospitalizovaných v psychiatrické léčebně. Dobrovolně podstoupil sebezkušenostní pobyt v kroměřížském ústavu...

Peter Tavel (aktivní sportovec, ale zároveň majitel silné dispozice k mořské nemoci) je také jedním z výzkumníků, kteří před časem pozorovali chování pasažérů transoceánské plavby plachetnicí Oosterschelde, o které jsme v Českém rozhlasu Olomouc hodně vysílali.