Věděli jste, že pálení listí nebo větví je teď zakázané? Zjistěte, jak správně nakládat s biologickým odpadem
V Česku už několik týdnů platí přísnější pravidla pro nakládání s biologickým odpadem. Pálení trávy, listí, větví a dalšího rostlinného materiálu je nyní zakázáno na celém území státu. Co to vlastně znamená? Co pálit na zahradě můžete?
V těchto dnech všichni ti, kteří mají zahrádky, pilně pracují a připravují se na sezonu. Znamená to mimo jiné úklid nejrůznějšího biodopadu. Ať už to znamená suché části rostlin – třeba trvalek, nebo ořezané větve stromů a spadané listí.
Mnoho lidí bylo zvyklých takovýto odpad jednoduše naházet na hromadu a zapálit. To ale od 1. března není možné. Například v Kojetíně na Přerovsku k zahrádkám každoročně přistavují kontejnery. „Lidí je mají k dispozici na dva dny. Měsíc dopředu jsme je obeznámili, aby si to nachystali,“ uvádí Pavel Filo, předseda zahrádkářské kolonie.
O rubrice
Zpravodajsko-publicistická diskuse na téma, které hýbe regionem. O tom je každou středu odpoledne rubrika s názvem O čem se mluví. Moderátorka pořadu Zora Ježková společně s redaktorem/redaktorkou a hostem/hosty rozeberou aktuální téma, o kterém se mluví v Olomouckém kraji či v některé obci, městě nebo regionu.
Pokud lidé odpad pálí, kromě nepříjemného zápachu a kouře to může samozřejmě přinést i nebezpečí samotného požáru. A to i v případě, že jde o povolené suché větve.
„I rekreační oheň rozdělaný na zahradě či v přírodě se může snadno vymknout kontrole. Zvlášť, když jsou nepříznivé povětrnovstní podmínky. Plameny se kvůli suché vegetaci rychle šíří, během chvilky můžou zachvátit velko plochu a způsobit bážná zranění nebo velké škody na majetku," popsala mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.
Rekreační oheň předem ohlaste hasičům. Stačí on-line
Oheň by také nikdy neměl zůstat bez dozoru a k dispozici by lidé měli mít dostatek hasicích prostředků, pokud by se náhodou plameny vymkly kontrole. Pokud se přesto lidé chystají zapálit rekreační oheň, je lepší ho hasičům raději nahlásit pomocí formuláře na webových stránkách.
Kde se tedy lidé dozví, co mají s odpadem ze svých zahrádek udělat? Asi nejjednodušší cestou je obrátit se na svou obec nebo město. Řada z nich pokyny vyvěsila v uplynulých týdnech na webové stránky.
V rubrice O čem se mluví hovořil také David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí z KDU-ČSL. Mimo jiné odpovídal i na tyto otázky:
Jaké hlavní důvody vedly k zavedení zákazu pálení trávy, listí a dalšího bioodpadu?
Jaké jsou konkrétní změny v novele zákona o ochraně ovzduší (zákon č. 42/2025 Sb.) ve vztahu k zahradnímu odpadu?
Jaké jsou nejjednodušší a nejdostupnější způsoby, jak na zahradě zpracovat listí a klestí, pokud už není povoleno pálení?
Poslechněte si další díl zpravodajsko-publicistické rubriky O čem se mluví.
Související
-
Pálení klestí můžete jednoduše ohlásit přes internet. Hasičům tím ušetříte spoustu práce
Zhruba jednou týdně vyjíždí hasiči v Královéhradeckém kraji zbytečně k požáru lesa nebo louky. Na místě totiž zjistí, že se jedná o neohlášené pálení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka