Vesmír viděný olomouckou optikou

Spolupracují na mezinárodním projektu zkoumání kosmického záření. Odborníci z Olomouce Dušan Mandát a Miroslav „Mira“ Pech.

Rodák z Vysočiny Dušan a olomoucký patriot Mira nejsou typy ctihodných pánů profesorů v saku a kravatě. Jsou to mnohem víc neformální mladí muži, s jakými člověk rád kdykoli zajde posedět u piva či kafe. Už proto, že ale jejich profesní životopisy zdobí zkušenost z mezinárodních výzkumů po celé zeměkouli.

Profesor Miroslav Hrabovský z Olomouce mladé fyziky, konkrétně optiky už před časem oslovil, nechť se zapojí do výzkumu kosmického záření – důležitého cíle zkoumání současné fyziky. A zároveň stále ještě velké neznámé.

V současnosti tedy olomoucký tým spolupracuje na vzniku mezinárodní observatoře CTA – Cherenkov Telescope Array (podle ruského vědce Čerenkovova a tzv. Čerenkovova záření).

Předcházela tomu důležitá zkušenost na jiné observatoři Pierra Augera.

V čem jejich účast na projektu hlavně spočívá? Jaké je to na cestách na odlehlá místa s nejlepšími podmínkami pro sledování vesmíru, bez všudypřítomného světelného smogu?

„Děláme takzvaný základní výzkum, rohlíky to asi hned tak nezlevní,“ usmívají se pohodáři Dušan a Mira. I tak se ale vyplatí zaposlouchat se do jejich vyprávění.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...