Vesmír viděný olomouckou optikou
Spolupracují na mezinárodním projektu zkoumání kosmického záření. Odborníci z Olomouce Dušan Mandát a Miroslav „Mira“ Pech.
Rodák z Vysočiny Dušan a olomoucký patriot Mira nejsou typy ctihodných pánů profesorů v saku a kravatě. Jsou to mnohem víc neformální mladí muži, s jakými člověk rád kdykoli zajde posedět u piva či kafe. Už proto, že ale jejich profesní životopisy zdobí zkušenost z mezinárodních výzkumů po celé zeměkouli.
Profesor Miroslav Hrabovský z Olomouce mladé fyziky, konkrétně optiky už před časem oslovil, nechť se zapojí do výzkumu kosmického záření – důležitého cíle zkoumání současné fyziky. A zároveň stále ještě velké neznámé.
V současnosti tedy olomoucký tým spolupracuje na vzniku mezinárodní observatoře CTA – Cherenkov Telescope Array (podle ruského vědce Čerenkovova a tzv. Čerenkovova záření).
Předcházela tomu důležitá zkušenost na jiné observatoři Pierra Augera.
V čem jejich účast na projektu hlavně spočívá? Jaké je to na cestách na odlehlá místa s nejlepšími podmínkami pro sledování vesmíru, bez všudypřítomného světelného smogu?
„Děláme takzvaný základní výzkum, rohlíky to asi hned tak nezlevní,“ usmívají se pohodáři Dušan a Mira. I tak se ale vyplatí zaposlouchat se do jejich vyprávění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka