Za volantem se věnujte řízení, nabádá expert na bezpečnost dopravy. Opak je nejčastější příčinou nehod

16. leden 2023

Zimní počasí každý rok potrápí mnoho řidičů. Na cestách je třeba být stále ve střehu a reagovat na situace v závislosti na okolní krajině a počasí, které se může rychle měnit a s ním také stav vozovky.

A hlavně je potřeba se za každých okolností věnovat jen a pouze řízení. „Lidí, kteří drží telefon v ruce, řeší nějaké svoje problémy, nedívají se okolo sebe, je prostě obrovské množství,“ hovoří o nejčastějších důvodech dopravních nehod Miroslav CHAROUZ, Krajský koordinátor BESIPu (bezpečnost silničního provozu, oddělení Ministerstva dopravy ČR koordinující činnosti v oblasti bezpečnosti na pozemních komunikacích a působení na lidského činitele).

Jaké nejčastější chyby řidiči v zimě dělají? Co je to tzv. černý led? A jak správně brzdit na namrzlé vozovce, jak pracovat s mlhovkami a co nám přinese nový bodový systém od roku 2024?

Na tyto i další otázky odpovídal Miroslav Charouz v Dobré radě Českého rozhlasu Olomouc.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová