Zachraňujeme zraněné želvy z rukou pašeráků, říká veterinář Jiří Homolka
Vzácné mořské želvy končí často kvůli pašerákům na černém trhu s těžkými zraněními a bez možnosti přežít. Šanci jim teď dávají čeští veterináři, kteří se zapojili do projektu Kura-Kura na záchranu mořských želv na indonéském ostrově Nusa Penida.
Na záchranném projektu spolupracuje Fakulta veterinárního lékařství VFU Brno společně se Zoologickou zahradou v Brně, organizací Kura-Kura a veterinární fakultou v Denpasaru v Indonésii. Projekt Kura-Kura se zaměřuje na ochranu mořských želv, jejich záchranu z rukou pašeráků, léčbu a vypuštění na svobodu.
Největším odběratelem mořských želv je v současnosti Čína. Obchodní cestující vykupují želvy všeho druhu za směšné finanční částky a dále je prodávají za sto až tisícinásobky původní ceny, což z tohoto nelegálního obchodu dělá velmi výnosný obchod. Dříve se zraněná zvířata vozila například do Evropy, aby je zdejší lékaři uzdravili. Dnes je cílem projektu pomáhat těmto druhům přímo na místě, kde žijí a pustit zpět do volné přírody.
O svých zážitcích promluvil veterinář Jiří Homolka v rozhovoru se Zorou Ježkovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://olomouc.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://olomouc.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.