Začíná Prix Bohemia Radio. Poslechové dny doplní debaty, divadelní představení i Kavárna POTMĚ

18. říjen 2021

Festival Prix Bohemia Radio se vrací do Olomouce s přehlídkou toho nejlepšího, co vzniklo na poli rozhlasové tvorby za uplynulý rok. Přiváží i doprovodný program, který zabaví sportovce, náročné divadelní diváky i podcastové fajnšmekry.

Doprovodný program festivalu

Hned v pondělí se nejenom festivaloví návštěvníci naladí na filmové melodie na zahajovacím koncertu Prix Bohemia Radio v Moravské filharmonii Olomouc. V doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma vystoupí Monika Absolonová, Václav Noid Bárta, Dasha a Jakub Hübner.

V úterý doplní poslech reportáží první z debat, živé natáčení podcastu Čelisti a divadelní představení. Příběh rozdrásané Sýrie představí české válečné reportérky a autorky reportážní knihy Válka je mým osudem Lenka Klicperová a Markéta Kutilová. Na hodinovou debatu s ukázkami z Radioknihy se mohou návštěvníci těšit v Divadelním sále Uměleckého centra od páté hodiny odpolední.

Ve stejný čas bude v Jazz Tibet Clubu probíhat živé natáčení pořadu Čelisti. O filmovém dění budou se svým hostem debatovat Aleš Stuchlý a Vít Schmarc. Večer bude patřit ostravskému Divadlu Petra Bezruče, který divákům hanácké metropole představí své oceňované představení Transky, body, vteřiny inspirované životem československé atletky Zdeny Koubkové.

Ve středu si na své přijdou fanoušci rozhlasových dramat i fanoušci podcastů a běžci. Prostor Jazz Tibet Clubu tentokrát využije mujRozhlas Podcast Session, který se do Olomouce vrací s nejnovějšími novinkami z podcastové scény, projektem Digitální spisovatel a známými moderátory jako hosty. Pozvání přijala moderátorka zpravodajského podcastu Vinohradská 12 Lenka Kabrhelová, Martin Minha z fotbalového podcastu Stadiony, Aleš Stuchlý z filmového magazínu Čelisti a Ivana Veselková z podcastu Buchty.

Druhou středeční akcí bude Noční běh pro Světlušku na pomoc nevidomým a slabozrakým. Rozhýbat se a podpořit lidi s hendikepem mohou sportovci za malé startovné v Bezručových sadech. Odměnou jim bude nejenom dobrý pocit, ale také startovní balíček s vakem na záda a čelovkou nebo sportovní čelenkou.

Čtvrtek bude patřit nejmladší festivalové kategorii – multimediálním projektům, a debatě s poslechem ukázek z podcastu Stopař. Unikátní podcast Českého rozhlasu, který nabízí jedenáct příběhů v jedenácti žánrech, představí sama dramaturgyně pořadu Kateřina Rathouská.

Festivalové vysílání v Kavárně POTMĚ

Festivalové studio 37. ročníku najdou návštěvníci na olomouckém Horním náměstí v Kavárně POTMĚ. Zatemněný prostor mobilní kavárny, která přibližuje svět nevidomých, bude sloužit jako zázemí pro vysílání pěti rozhlasových stanic. Jako první odstartuje festivalové vysílání Radio Wave se svým audio thrillerem Neklid o dokonalém vztahu, který skončí tragicky. Jeho poslech v naprosté tmě tak nabízí unikátní zážitek, který rozhodně není doporučován neotrlým návštěvníků. V podcastu je totiž využit binaurální zvuk, technologie, která přináší posluchačům vtahující audio zážitek, jako kdyby právě stáli v místnosti s postavami příběhu a slyšeli, co slyší ony.

Živé vysílání přímo z kavárny si pro návštěvníky připravily hned čtyři rozhlasové stanice. Moderátor Dalibor Gondík přivítá v úterní Ranní Dvojce jako hosta čestného prezidenta festivalu a herce Igora Bareše. Ve stejný den potěšíme děti živým vysíláním Klubu Rádia Junior, ve kterém moderátorka Jana Rychterová vyzpovídá ředitelku Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabrielu Drastichovou.

Výjimečný poslech se v Kavárně POTMĚ uskuteční v úterý od 15. hodiny. Během dvou půlhodinek zavzpomínáme na herečku Hanu Maciuchovou prostřednictvím vybraných ukázek z jejích rozhlasových her.

Další živá vysílání bude kavárna hostit ve čtvrtek. Poslední festivalový den zpestří pořad Radiožurnálu Host Lucie Výborné s režisérem rozhlasových her Alešem Vrzákem jako hostem a vltavský kulturní pořad Vizitka, ve kterém moderátor Michal Bureš vyzpovídá režiséra, překladatele a člena odborné poroty kategorie Drama Šimona Dominika. Poslední akcí v Kavárně POTMĚ bude poslech ukázek z podcastu Stopař a debata s dramaturgyní pořadu Kateřinou Rathouskou.

autoři: lov , nwe
Spustit audio