Začínají opravy elektrárny Dlouhé stráně. Po 20 letech provozu energetici vymění část technologie

18. červen 2018

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách dnes zahajuje sérii nákladných oprav. Část technologie, která zajišťuje výrobu elektřiny, potřebuje po více než 20 letech provozu vyměnit. Elektrárna bude během oprav několik týdnů mimo provoz. V té době vyprostí energetici i vrak autojeřábu, který loni havaroval u dolní nádrže a usmrtil řidiče.

Právě dnes začínají energetici na Dlouhých stráních rozebírat první technologie. Nejdříve se pustí do opravy části generátoru. Zajistí si tak vyšší efektivitu a bezpečnost výroby, zdůraznil ředitel přečerpávací elektrárny Vítězslav Chmelař. „Generátor se vyndá, sundají se póly a na póly se dá nové vinutí,“ popisuje.

Celý proces se bude odehrávat v tzv. kaverně neboli strojovně generátorů, v největším podzemním prostoru elektrárny. Podle mluvčího skupiny ČEZ Vladislava Sobola půjde o náročnou operaci. „My totiž musíme ze soustrojí vytáhnout rotor, který váží zhruba 400 tun, přičemž mostový jeřáb má nosnost jen 250 tun. Takže musíme použít dva jeřáby a spřahovací traverzu,“ vysvětluje mluvčí.

Kompletní odstávka potrvá měsíc a půl

Později čeká energetiky výměna oběžného kola za zhruba 145 milionů korun. Opravy potrvají několik měsíců. „Odstávka bude tři měsíce jeden stroj a čtyři měsíce druhý stroj. Měsíc a půl bude souběh těch strojů a v tom období se budou dělat stavební akce na dolní nádrži. To znamená, že měsíc a půl bude kompletní odstávka elektrárny,“ upřesňuje dobu odstávky Vítězslav Chmelař.

Elektrárna Dlouhé stráně bude v létě mimo provoz. Turistickou sezónu ale chystané investice neohrozí

Dolní nádrž Dlouhých strání, uprostřed ředitel elektrárny Vítězslav Chmelař

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách bude přes léto měsíc a půl mimo provoz. Čekají ji zásadní investice. Dohromady za ně skupina ČEZ zaplatí přes 200 miliónů korun. Souběžně s nimi budou energetici poprvé vypouštět i dolní nádrž. Vyprostí přitom vrak autojeřábu, který skončil na dně loni na podzim.

Dolní nádrž se také zcela poprvé vypustí a vyčistí. „Maximum vody přečerpáme nahoru. Necháme tam akorát metr rezervu, kdyby byly nějaké mimořádné povětrnostní podmínky. Zbytek, to znamená 1 milion metrů krychlových vody, vypustíme a pak podle manipulačního řádu budeme zadržovat tu vodu postupně,“ komentuje ředitel.

Na Dlouhé stráně proudí přes léto tisíce turistů. Plánované opravy sice omezí odborné exkurze, ale pěší výletníky v zásadě neovlivní. Ředitel rekreačního areálu v Koutech nad Desnou Petr Marek se domnívá, že atraktivita jednoho ze sedmi divů Česka ještě stoupne. „Já si myslím, že žádný odliv nenastane,“ říká.

Plánované opravy budou podle vedení elektrárny stát celkem přes 200 milionů korun. Poslední by měla skončit v listopadu.

autor: aja
Spustit audio