Zájem o fyziku zavedl Lucii Vítkovou z Ptení až do CERNu
Pracuje v sekci radiační ochrany, kde se zabývá odpadem z bývalého elektron-pozitronového urychlovače LEP. Konkrétně jeho re-klasifikací z mírně radioaktivního na neradioaktivní. „Je možné vrátit hromady materiálů do přírody,“ vysvětluje Lucie Vítková.
CERN jí přinesl spoustu nových zkušeností, musela se třeba naučit spolupracovat s jinými národy. „A dávat si pozor na svůj černý humor, který mnozí nechápou,“ usmívá se.
Zůstat v CERNu, přestože by mohla, ale nechce. Počítá s návratem domů. „Jsem ráda Češkou, chci se usadit tady,“ říká mladá fyzička. Působit může třeba ve Státním ústavu radiační ochrany, v Akademii věd, na své alma mater Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské, případně v průmyslu.
Ptení je obec, ve které se hodně lidí věnuje orientačnímu běhu, Lucie mezi ně patří. „A už jsem i členkou klubu cernského orientačního běhu,“ přiznává.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.