Závislost, to je i souboj vůle s motivací

3. leden 2019

Která je ta pravá? Která z nich závislému pomůže spíš? Silná vůle, anebo pevný cíl? I o tom mluví v Apatyce odbornice adiktoložky.

Taky o něm slýcháte nebo dokonce sami u sebe cítíte nedostatek vůle, vůli slabou či nalomenou?  V pomyslném souboji Vůle versus Motivace má ovšem navrch ta druhá. „Je to zažitá a vcelku přirozená představa, že člověk třeba alkoholismus zvládne svojí opravdu pevnou vůlí,“ líčí PhDr. Monika Kovalčíková.

A vidíte, dobrý motiv, dobře nalezený životní cíl, meta a kýžený účel pomáhají podle zkušeností adiktologů a hlavně jejich klientů mnohem významněji. „Nikdo z nás netuší, jestli a kdy už se jeho ‚nevinné‘ pití najednou nezlomí v závislost. Přijde-li ovšem takový zlom, bývá pak na nějaké hledání sebesilnější vůle a odhodlání pozdě. Závislost je příliš silný soupeř, to je bohužel ozkoušený fakt,“ popisuje PhDr. Eva Maierová.

 A motivace, ta může být pro každého jiná. Bývá to rodina, záchrana vztahů, uvědomění si důležitosti rodinných vazeb, o něž vás závislost chce připravit. „Klient si sám či v rámci vedení léčby uvědomí, o co jej třeba alkohol může připravit a v lepším případě nachází motivaci, proč s pitím přestat,“ shodují se adiktoložky v Apatyce ČRo Olomouc.   

autor: Bořek Volný
Spustit audio