Zdeněk Šmíd: Lesk a bída Čekání

Luděk Eliáš v dopoledním Koktejlu
Luděk Eliáš v dopoledním Koktejlu
Warten byla malá obec v pohraničí, obývaná česko-německými usedlíky. Tito dobří mužové a ženy si hvízdali a lopotili se na polích, dokud je na konci války nepostříleli postupující armády osvoboditelů. Ve zdech wartenských domů se pak dlouho jen proháněl vítr, dokud tam znovu nepřitáhli Češi toužící po lepší budoucnosti. Přejmenovali ves na Čekání a začali psát kroniku své staronové obce.

Pětidílná rozhlasová adaptace stejnojmenné povídkové knížky Zdeňka Šmída nás provede historií Čekání, od jeho tragického pádu na konci války, přes éru komunismu, až po dnešní dny evropské kosmopolity. Autor si u svých čtenářů získal popularitu především svým osobitým humoristickým stylem a schopností mile a zábavně a nevšedně hovořit o všedních věcech.

V Lesku a bídě Čekání se ale krom humoristických epizod ze života zapadlé pohraniční vsi potkáme i s hořkými příběhy o loučení, zradách a lidské malosti. Četbu na pokračování s hercem Luďkem Eliášem natočil režisér Michal Bureš v Českém rozhlase Olomouc, který ji v premiéře odvysílá v cyklu Setkání s literaturou vždy v sobotu od 28. dubna do 26. května 2012 od 18,04 hodin.