Zdržení výplaty z účtů zkrachovalé Sberbank působí obcím problémy

29. leden 2024

Původně je přitom měly dostat už na přelomu roku. S těmito financemi proto raději ani nepočítali při sestavování rozpočtu na tento rok. A jak někteří přiznávají, přináší jim to problémy.  Musí platit například vysoké úroky z úvěrů, které si vzaly. Pozdržet musely také některé investice.

Komplikace v Určicích

Vedení Určic na Prostějovsku podle nezávislého starosty Petra Kouřila nejprve téměř devět milionů, které obci uvízlo ve zkrachovalé Sberbank, zahrnulo do návrhu rozpočtu na tento rok. Nakonec ale položku raději vyškrtli: „Ty peníze spíš očekáváme na další rok do investic do školy.“

Důvodem je podle starosty odvolání jednoho z věřitelů, kvůli kterému se výplata peněz zpožďuje. Finance tím, že je obec nemá na svých účtech, podle Kouřila ztrácejí hodnotu.

„Minimálně, když je budeme mít na termínovaném vkladu, tak nám vydělají kolem pěti procent. Čím dřív budou doma, tím dřív z toho budou nějaké peníze dál,“ říká starosta Kouřil.

Situace v Senici na Hané

Podle insolvenční správkyně Sberbank Jiřiny Lužové má teď rozhodnutí o tom, kdy bude moci vyplatit téměř 57 miliard korun, v rukou Vrchní soud v Praze, který bude o odvolání jednoho z věřitelů rozhodovat. Kdy to  bude, ale není možné předjímat. 

Problémy působí zdržení výplaty peněz i v Senici na Hané na Olomoucku. Obci chybí podle starosty Michala Tichého za Starosty a nezávislé z účtů ve Sberbank 45 milionů určených na výstavbu kanalizace. Na tu si museli půjčit.

„My máme vlastně úvěr na tu kanalizaci v Cakově, který má celkem velký úrok. A my vlastně každý měsíc, ve kterém to není vyplacené, platíme velké peníze jenom za úroky. Čili samozřejmě, že nám to způsobí problémy, protože ty peníze potom budou chybět jinde,“ vysvětluje starosta.

Ani tady s penězi v letošním rozpočtu raději vedení obce nepočítá. Jakmile ale na účet přijdou, okamžitě je podle Tichého využijí.

Kromě toho peníze uvízlé ve Sberbank potřebují investovat také do místní skládky a výstavby sociálních bytů.

Spustit audio