Zlatá studánka na Křemešníku dává na podzim vodu prý jen o epidemiích. Letos teče plným proudem
Zázrakům v této době asi věří málokdo, ale co kdyby? Jedno takové „kdyby“ jsme objevili na Vysočině. Pod vrcholem hory Křemešník na Pelhřimovsku pramení zázračná voda. Na podzim si obvykle dává pauzu, ale teď teče plným proudem. Je to zázrak?
Křemešník je prameny doslova protkaný. Voda je na něm lehce radioaktivní s příměsí stříbra. Což je pozůstatek dávné těžby tohoto drahého kovu. Mezi nejznámější studánky patří Zlatá, Stříbrná a U buku. Díky stříbru se voda nekazí, a proto si ji brávali na moře v sudech námořníci. Dnes pro ni jezdí lidé z blízka i z daleka.
Zlaté studánce se také říká zázračná. Její pramen vyvěrá z místa pod kapličkou, která je na turistické mapě označená jako Kaple sv. Jana Křtitele. „Někdo říká, že je zasvěcená Nejsvětější Trojici jako kostel na Křemešníku, jiný zase, že je zasvěcená svaté Anně,“ říká ochránce přírody Pavel Koubek. Kde je pravda, to prý nikdo neví. Vedle kaple je zamřížovaný vstup do skály, která byla kdysi poustevnou. Dnes je jeskyně zatopená vodou.
A v čem je tajemství Zlaté studánky? Je to tak zvaný periodický pramen. To znamená, že teče jen v určitou část roku, obvykle od února. Letos, v roce 2020, začala téct i v listopadu, což je pro všechny milovníky křemešnické vody překvapení. Už se to ale v minulosti stalo a vždy to bylo spojeno s nepříjemnými událostmi. „Nejznámější je rok 1832, kdy ta voda tekla dvakrát, a vypukla epidemie cholery,“ říká Pavel Koubek. Letos pramen spustil dokonce třikrát, což nahrává domněnkám, že je to kvůli jarní a podzimní vlně koronavirové epidemie.
„Já doufám, že ta voda teče, aby nám pomohla k uzdravení,“ dodává optimisticky Pavel Koubek.
Související
-
Jak osedlat koně nebo řídit spřežení? Zkuste si to v Muzeu starokladrubského koně ve Slatiňanech
Interaktivní Muzeum starokladrubského koně sídlí v romantickém objektu jménem Švýcárna nedaleko slatiňanského zámku v Pardubickém kraji. Jde o zábavnou i poučnou expozici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.