Značkují psi, ale my značíme, směje se členka Klubu českých turistů Zdeňka Kotrášová
Je předsedkyní značkařského obvodu Olomouc, do kterého patří také okolí Náměště na Hané, Bouzovsko, Šternbersko a Sovinecko. Tedy plocha čítající téměř pět set kilometrů.
Značit Zdeňka Kotrášová chodí s celou rodinou. Jejich výbavu tvoří štětce, barvy v kelímcích, hadry, nůžky, ocelový kartáč a spousta dalších důležitých věcí. Za den zvládnou v obou směrech zhruba pět kilometrů. „Jednou za tři roky se každá značka maluje znovu,“ upřesňuje.
Systém značení je v České republice skvěle propracovaný. A už dlouho, první trasa je z roku 1889. Vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. To jste mohli narazit pouze na červenou, ke které postupně přibyla modrá, zelená a žlutá.
„Pokud byste se k nám chtěli přidat, tak byste nejprve dvě až tři sezóny chodili s někým zkušeným jako pozorovatelé,“ vysvětluje instruktorka značení s tím, že následně je potřeba projít školením a absolvovat zkoušky.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.