Žudr a solárium

25. srpen 2015

Morava jako historická země Koruny české by mohla mít ve znaku ledacos – nejen tu šachovanou orlici, která je ve znaku Moravy už od 13. století, ale i cokoli jiného. Moravská orlice je symbol, není to nic, co bychom na Moravě obvykle vídali.

Jiná věc jsou hrozny vína na jižní Moravě nebo švestky na Moravě východní nebo šišky chmele tady kolem Olomouce – to všechno by mohlo sloužit jako takový zástupný motiv do moravského znaku.

Ale moji pozornost upoutal před časem ještě jeden fenomén, kterým se vyznačuje tradiční moravská lidová architektura v těch bohatších oblastech – na Slovácku a na Hané. Dnes se podíváme na architektonický prvek žudr nebo také žudro – a bude to samozřejmě pohled lingvistický.

Termínem žudr, žudro nebo taky žundr, žumdr nebo žúdro se označuje jakási krytá předsíňka na sloupech, která je vysunuta před dům a vypadá někdy až jako nějaké zvláštní křídlo budovy. Pěkně je žudr zachován např. v Lobodicích nedaleko Tovačova.

Pod žudrem mívali bohatí hanáčtí hospodáři lavice, někdy i stoly a účelem této přístavby bylo tedy poskytnout místo k odpočinku a povídání na čerstvém vzduchu a ve stínu, anebo taky na sluníčku podle toho, kam si člověk tu svoji lavici posunul. A to „sluníčko“ je tu, ačkoliv se to na první pohled nezdá, zřejmě základním pojmenovávacím prvkem.

Slovo žudr je totiž zřejmě starý germanismus, převzatý z nějaké německé nářeční podoby slova Söllner (zölnr), psáno se s, s přehlasovaným ö a dvěma ll. Podle etymologického slovníku významného brněnského lingvisty Václava Machka pocházelo německé slovo Söllner ve významu „žudr“ přímo z latinského slova solárium, které mělo význam „slunečné místo“, tedy „místo, kde se někdo může vyhřívat“.

Že slovo solárium nějak souvisí s hanáckým slovem žudr, je velké překvapení. Ale překvapení už není, že se zvlášť mohutná žudra nebo žudry zachovala zrovna na Hané. Hanáci byli totiž – alespoň některých literárních dokladů – pravými mistry v odpočívání.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.