5. duben 2019

Aberdeen FC - SK Sigma Olomouc 1:5
(3. předkolo Evropské ligy 2009/10)
Datum zápasu: 30. 7. 2009

Sigma se po delší odmlce díky čtvrtému místu v lize probojovala do pohárové Evropy. Hned si vyzkoušela novou soutěž, Evropskou ligu, která nahradila Pohár UEFA. Fanoušci si z této účasti budou zřejmě nejvíce pamatovat dvojzápas s Evertonem FC, vůbec prvním soupeřem Olomouce z anglické Premier League. Do našeho výběru jsme ale zařadili zápas předcházející.

Po vydřeném postupu z 2. předkola proti Framu Rejkjavík určil Hanákům los za soupeře přijatelný skotský Aberdeen. Šance na postup byly poměrně vyrovnané, o to větší senzaci Sigma na ostrovech způsobila.

Rekordní pohárovou výhru vidělo na stadionu Pittodrie 14 tisíc diváků.

Právě zápas v Aberdeenu dal vzpomenout na památné duely z devadesátých let. Olomouc svého soupeře drtila pohlednou, takticky vyspělou hrou pod vedením Zdeňka Psotky a výkon ve druhém poločase byl famózní. Za stavu 1:1 se v 65. minutě krásně trefil Lukáš Bajer. Chvíli po něm navýšil náskok Jakub Petr a dílo zkázy dokonal střídající Ordoš a po něm ještě Tomáš Hořava. Sigma se mohla těšit na dalšího slavného soupeře, v play off o postup do hlavní soutěže ji čekal anglický Everton.

FC Aberdeen – SK Sigma Olomouc 1:5 (1:1)

(3. předkolo Evropské ligy 2009/2010)

Branky: 23. Mulgrew - 17. Hubník, 65. Bajer, 69. Petr, 83. Ordoš, 90. Hořava. Diváků: 13 973. Hráno: 30. 7. 2009

Sigma Olomouc: Drobisz – Onofrej, Škerle, Dreksa, Rossi – Bajer, Otepka (58. Kaščák) – Hubník (85. Heidenreich), Hořava, Janotka - Petr (75. Ordoš). Trenér: Zdeněk Psotka.

FC Aberdeen: Langfield – Foster, Considine, Duff, Young – Mulgrew, McDonald, Kerr – Mackie (59. Maguire), Miller, Aluko (74. Paton). Trenér: Mark McGhee.