1) Ať žije Bološ s mamó! Sigma veze historický postup do první ligy

5. duben 2019

TJ TŽ Třinec – TJ Sigma ZTS Olomouc 0:1 (Česká národní fotbalová liga 1981/82)

Datum zápasu: 26. 6. 1982

Tento zápas na první pohled do výčtu legendárních soubojů nezapadá, už kvůli jménu soupeře. Přesto se nesmazatelně zapsal do historie klubu a v našem výběru reprezentuje generaci, která Sigmu poprvé přivedla mezi tuzemskou fotbalovou elitu.

Olomouc před 30. kolem druhé nejvyšší soutěže vedla tabulku, k jistotě postupu ale potřebovala v Třinci minimálně bod. I proto do Slezska vyrazily se Sigmou stovky fanoušků. Přes vytrvalý déšť mohli nakonec slavit nejtěsnější výhru. Postaral se o ni Petr Čermák po přihrávce Petra Uličného.

Dobový tisk se ohlíží za postupovou sezonu.

Hanáci se nemuseli ohlížet na dotírající Plzeň a užívali si historický postup do první československé ligy. Když pak triumfálně projížděli autobusem Olomoucí, křičeli „Ať žije Bolóš s mamó“, jak vzpomínal ve své knize jeden z lídrů týmu Petr Uličný. Oslavovali tím trenéra Vlastimila Zemana, kterému nikdo neřekl jinak než jeho prostějovskou přezdívkou Bolóš, a jeho manželku.

TJ TŽ Třinec – TJ Sigma ZTS Olomouc 0:1 (0:0)

(30. kolo České národní fotbalové ligy 1981/1982)

Branka: 56. Čermák

Sigma Olomouc: Vít - Jar. Fiala, Mrázek, Palička, Chladil- Machala, Navrátil, Čížek- Čermák (90. Skříček), Uličný, Juřica (85. Kudýn). Trenér: Vlastimil Zeman, asistent Dan Matuška

NÁVRAT NA PŘEHLED ZÁPASŮ

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?