2) Hanáci postrachem ligy, Brücknerova taktika drtí Spartu i Klokany

Utkání se Spartou na podzim roku 1985 naplnilo Stadion míru do posledního místa. Před Sigmou se musela sklonit tým vedený kapitánem Jozefem Chovancem.
Utkání se Spartou na podzim roku 1985 naplnilo Stadion míru do posledního místa. Před Sigmou se musela sklonit tým vedený kapitánem Jozefem Chovancem.

TJ Sigma ZTS Olomouc – TJ Sparta ČKD Praha 3:1 (1. československá fotbalová liga 1985/86)

Datum zápasu: 28. 9. 1985

Sigma se po jednoročním výpadku vrátila do první ligy natrvalo a do podzimu roku 1985 vlétla jako uragán. Hned v prvním kole uštědřila tehdejšímu vicemistrovi Bohemians debakl 6:1. Následně doma porazila Trnavu i Dunajskou Stredu a po 5. kole vedla tabulku. V této pozici Olomouc hostila mistrovskou Spartu.

Tým z lavičky už třetí sezonu vedl Karel Brückner, v té době teprve vycházející trenérská kometa, jejíž jméno se rychle učili fotbaloví fanoušci z celého Československa. Největší zbraní Sigmy byla útočná dvojice Miroslav Příložný a Vladislav Lauda. Tribuny Androva stadionu, tehdy Stadionu Míru, byly nacpané do posledního místa.

Klubový zpravodaj pro utkání Sigmy se Spartou. Foto: archiv SK Sigma Olomouc

Po brankách stopera Mlejnka a „Nikyho“ Laudy Sigma vedla už v 18. minutě 2:0, za Spartu sice na začátku druhé půle korigoval Stanislav Griga, ale vítězství domácích pečetil v závěru Ladislav Richter. První vítězství v historii Sigmy nad Spartou, nejslavnějším českým klubem, bylo na světě. Dobře rozjetou sezonu zakončila Olomouc na čtvrtém místě a mohla se těšit na premiérové představení ve fotbalové Evropě.

TJ Sigma ZTS Olomouc – TJ Sparta ČKD Praha 3:1 (2:0)

(6. kolo 1. československé fotbalové ligy 1985/1986)

Branky: 17. Mlejnek; 18. Lauda; 84. Richter – 51. Griga. Diváků: 12 000. Hráno: 28. 9. 1985

Sigma Olomouc: Tulis – Malík, Mrázek, Mlejnek, Vyskočil – Machala, Kalvoda (53. Richter), Šišma – Fiala (67. Muchka), Lauda, Příložný. Trenér: Karel Brückner

Sparta Praha: Stejskal – Hašek, Chovanec, Straka, Bielik – Calta, Berger, Jarolím (12. Němeček) – Pokluda (81. Kočí), Griga, Procházka. Trenér: Ján Zachar

NÁVRAT NA PŘEHLED ZÁPASŮ

Spustit audio

Související